Protest pieczątkowy zakończony, problem recept pozostał

Wśród farmaceutów krąży pismo prezesa NFZ z 1 lutego 2012 roku, które jest odpowiedzią na zapytanie jednego z aptekarzy ws. interpretacji zapisów komunikatu dla aptek opublikowanego 2 stycznia 2012 roku na stronie internetowej centrali NFZ.

Prezes NFZ informuje w ww. piśmie, że "jeśli zamiast pieczątki o treści "Refundacja do decyzji NFZ" na recepcie znajduje się nadruk o tej treści, to recepta będzie podlegała refundacji. Należy jedna podkreślić, iż w przypadku gdy ww. nadruk zajmuje miejsce na wpisanie oddziału NFZ i/lub innych danych, które zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 roku osoba realizująca receptę nie może uzupełnić/poprawić, taka recepta może być uznana za niezgodną z ww. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia".

Farmaceutów nurtuje pytanie, z jakich przyczyn recepta z naniesioną pieczątką, ręcznym napisem bądź nadrukiem "Refundacja do decyzji NFZ" może być uznana za niezgodną z ww. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Zadaliśmy płatnikowi pytanie, kiedy farmaceuta może uzupełnić lub nanieść dane na recepcie z nadrukiem "Refundacja do decyzji NFZ". - Farmaceuta może poprawić dane, o ile jest miejsce do tej poprawy - odpowiada płatnik i jednocześnie pyta: - Co jeśli lekarz tak przystawił pieczątkę (nadruk), że nie ma miejsca na uzupełnienie danych?

NFZ dodaje, że zgodnie z nowelizacją ustawą refundacyjnej, apteki obejmuje "abolicja”. Ważne, aby recepta miała wymagane dane w całości.

Przypominamy, że abolicja obowiązuje do 9 lutego, do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH