Projekt ustawy o refundacji leków: tak dla stałych cen i marż

Resortowy projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza system sztywnych cen i marż.

Projekt zakłada system refundacji opartej na cenie zbytu, mającej charakter stałej ceny urzędowej, wynegocjowanej z wnioskodawcą. „Taka konstrukcja wynika bezpośrednio z trybu wnioskowego ubiegania się o refundację przez właściciela praw do leku. Zamknięcie drogi do rabatowania na linii: właściciel praw do leku – obrót hurtowy – obrót detaliczny pozwala na ustalanie racjonalnej ceny leku w procesie negocjacji“ – argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Od wynegocjowanych urzędowych cen zbytu proponuje się ustalenie stałej urzędowej marży hurtowej w wysokości 5 procent. Marża ma charakter wynikowy i może być dzielona między poszczególne ogniwa łańcucha hurtowego.

W uzasadnieniu resort zauważa, iż „w obrocie lekami refundowanymi występują liczne zjawiska patologiczne, takie jak: nieuzasadnione względami medycznymi zwiększanie refundacji, nabywanie leków za 1 grosz, wynagradzanie pacjentów za dostarczenie recepty na lek refundowany.

Zdarzają się sytuacje, w których pacjenci poszukują w wielu aptekach leku o najniższej dopłacie pacjenta bądź bonusu, konkursu, nagrody (tzw. turystyka refundacyjna),  a także niejednolite marże hurtowe stosowane wobec aptek, niejednolite systemy rabatowania, zjawisko marnotrawienia leków objawiające się zwiększającą się utylizacją przeterminowanych leków, w tym refundowanych.

Projekt ustawy został przekazany do uzgodnień międzyresortowych (termin zgłaszania uwag do 23 września br.) oraz do konsultacji społecznych (termin zgłaszania uwag do 9 października br.).

Więcej: www.rynekaptek.pl

Treść projektu: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH