Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia dostępny jest projekt rozporządzenia w sprawie reklamy produktów leczniczych.

Przekazany przez resort do konsultacji społecznych dokument ma spełniać wymagania dyrektywy 2004/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie z 16 grudnia 2002 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych.

Projekt przedłożonego do konsultacji rozporządzenia określa m.in. warunki i formy reklamy produktów leczniczych, w tym produktów leczniczych weterynaryjnych, kierowanej do publicznej wiadomości, do osób uprawnionych do wystawiania recept i osób prowadzących obrót produktami leczniczymi, a ponadto – niezbędne dane, jakie reklama ma zawierać.

W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia z 2002 r., wyodrębniono rodzaje reklam produktów leczniczych kierowanych do: publicznej wiadomości, osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Resort zdrowia podkreśla, że jasno określone zasady wpłyną pozytywnie na rywalizację i uczciwą konkurencję.

Zgodnie z rozporządzeniem, reklama produktu leczniczego kierowana do publicznej wiadomości w aptekach nie może ograniczać powierzchni ekspedycyjnej; musi być rozmieszczona w sposób uporządkowany w stałych, wydzielonych miejscach. Reklama w ZOZ-ach może być rozmieszczana jedynie w poczekalniach dla pacjentów, nie może polegać na stosowaniu form dźwiękowych i audiowizualnych.

Reklama w formie wizualnej musi zawierać ostrzeżenie: "Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą".

Projekt dostępny na stronie:
http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt=&my=131&ma=011338

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH