Programy lojalnościowe: było zastraszenie farmaceutów? Będzie pozew sądowy...

Konflikt wokół legalności programów lojalnościowych oferowanych przez apteki jest coraz większy. Jedna z firm farmaceutycznych zapowiada złożenie pozwów sądowych przeciw inspektorowi farmaceutycznemu i prezesowi OIA w Opolu..

Podczas ostatniego posiedzenia Naczelnej Rady Aptekarskiej (11 kwietnia) jednym z tematów była sprawa reklamy oraz programów lojalnościowych. W ostatnich tygodniach środowisko aptekarskie głośno i często informowało o przypadkach obchodzenia zakazu reklamy oraz braku reakcji inspekcji farmaceutycznej na ten proceder.

Czytaj też. Programy lojalnościowe w aptekach: nie ma definicji reklamy, są problemy

Zgodnie z prawem, do zajęcia stanowiska w przedmiocie dopuszczalności stosowania konkretnych programów uprawnione są wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne. Na 17 kwietnia zaplanowano naradę szefów WIF w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zakazu reklamy.

Brak reakcji organów państwowych spowodował zaostrzenie sytuacji między samorządem aptekarskim i władzami jednej ze spółek, oferującej programy skierowane do aptek.

W odpowiedzi na zarzuty i aktywność izb aptekarskich, które spółka DOZ (grupa kapitałowa Pelion) uznała za wymuszanie na administracji państwowej działań skierowanych przeciw aptekom biorącym udział w oferowanych programach, padła zapowiedź podjęcia prawnych działań.

Zgodnie z komunikatem Śląskiej Izby Aptekarskiej, zarząd ePRUF S.A. (platforma sprzedażowa, należąca do grupy Pelion, oferująca aptekom udział w programach partnerskich) informuje aptekarzy realizujących karty ePRUF, że podjął decyzję, aby złożyć pozew sądowy przeciwko Markowi Brachowi, Opolskiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu oraz Andrzejowi Prygielowi, prezesowi Okręgowej Izby Aptekarskiej w Opolu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych.

Zarząd ePRUF S.A. prosi w tym celu o zgłoszenia osób, które mogą zaświadczyć o sprzecznych z prawem praktykach i podać przykłady presji wywieranej przez przedstawicieli OIA i WIF w Opolu wywieranej w celu rezygnacji apteki z honorowania kart ePRUF, interpretując ich postawę jako działalność mająca na celu nieformalne zastraszanie farmaceutów i właścicieli aptek honorujących karty ePRUF.

Z drugiej strony Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach podjęła uchwałę o udzieleniu wszelkiej pomocy kierownikom nakłanianym do prowadzenia działalności niezgodnej z zakazem reklamy. Zdecydowała też o skierowaniu spraw dotyczących kierowników aptek, wobec których WIF podjął decyzję administracyjną o ukaraniu w związku ze stwierdzeniem naruszenia zakazu reklamy, do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Więcej: Śląska Izba Aptekarska Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH