Programy lekowe coraz bliżej

Od 1 lipca szpitale, które podpiszą umowy z NFZ, będą realizować świadczenia w zakresie programów lekowych. Zastąpią obowiązujące dotychczas programy terapeutyczne.

Istotną różnicą jest zmiana finansowania - dotychczas umowy szpitali z płatnikiem były ukierunkowane na wskazania, teraz są podpisywane na konkretny lek.

W kwietniu br. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekty zarządzeń dotyczących leczenia w ramach programów lekowych, chemioterapii i terapeutycznych programów zdrowotnych. 1 maja 2012 r. weszło w życie nowe obwieszczenie refundacyjne, które otworzyło możliwość przeprowadzenia kontraktowania świadczeń przez NFZ.

Wkrótce potem prezes Funduszu wydał zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programów lekowych. Płatnik zapewnia, że zdąży rozstrzygnąć nowe konkursy przed końcem czerwca.

Na wykazie programów lekowych znalazły się 42 pozycje. Fundusz opublikował także katalog 67 leków refundowanych stosowanych w programach.

Prezes NFZ określił również katalog ryczałtów za diagnostykę, wymagania wobec świadczeniodawców udzielających tego rodzaju świadczeń oraz zasady kwalifikacji i weryfikacji leczenia schorzeń. Leczenie zakwalifikowanego do leczenia pacjenta może odbywać się w trybie ambulatoryjnym, jednodniowym lub hospitalizacji.

Przekształcenie dotychczasowych programów terapeutycznych na lekowe jest konsekwencją przepisów ustawy o refundacji leków.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc, przedstawiając w czwartek (14 czerwca) w Sejmie informację o sytuacji w służbie zdrowia zapewnił, że nie będzie problemów z programami lekowymi, które od 1 lipca zastąpią programy terapeutyczne. Zaznaczył, że kontraktowanie przebiega w normalnym trybie.

- Nie można się zgodzić z tezą, że prace dotyczące programów lekowych zostały odłożone na ostatnią chwilę - mówił Szulc.

Jak podkreślił, kontraktowanie rozpoczęło się 14 maja i potrwa jeszcze do dwóch tygodni; wtedy zostaną zawarte wszystkie umowy.

Szulc oświadczył, że programy lekowe nie wnoszą zmian merytorycznych w porównaniu do programów terapeutycznych. Zapewnił, że zakontraktowanych zostanie 37 działających dziś programów terapeutycznych oraz 5 nowych.

Wiceminister zdrowia zapowiedział, że zmiany będą wprowadzane dopiero po przejściu z programów terapeutycznych na lekowe. Jak mówił, kryteria programów są ustalane z krajowymi konsultantami w poszczególnych dziedzinach medycznych.

Zaznaczył także, że nie będzie zmian w zakresie chemii niestandardowej. Szulc podkreślił, że import docelowy na leki, które nie są zarejestrowane w Polsce, będzie nadal obowiązywał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ogłoszono 831 postępowań konkursowych ws. programów lekowych i chemioterapii; dotychczas wpłynęło na nie 2203 oferty; 95 umów podlegać będzie aneksowaniu. Według MZ kontraktowanie przebiega bez zakłóceń.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH