Program leczenia dzieci niskorosłych trafił do oceny AOTM

W kolejce do finansowania w ramach programu zdrowotnego jest kolejne schorzenie. Lekarze zabiegają o dostęp do leczenia hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży (SGA/IUGR).

- Złożyłem stosowny program w Ministerstwie Zdrowia - informuje w portalu rynekaptek.pl prof. Mirosław Walczak, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologów Dziecięcych.

Z informacji portalu wynika, że resort zdrowia pod koniec maja przesłał zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), dotyczące wydania przez prezesa Agencji rekomendacji w sprawie zasadności zakwalifikowania świadczenia w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Grupa niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe do czasu trwania ciąży (SGA) to obecnie około 10 proc. wszystkich urodzeń, czyli w przybliżeniu 40 tys.osób.

Jednak po wyeliminowaniu dzieci, które mają ciężkie wady rozwojowe i nie nadają się do leczenia hormonem wzrostu oraz dzieci z różnego typu nieprawidłowościami chromosomowymi (podanie hormonu zwiększa ryzyko onkogenne) pozostaje około 6 tys. potencjalnych małych pacjentów.

Tak duża populacja mogłaby jednak, według portalu rynekaptek.pl, skłonić Ministerstwo Zdrowia do bardziej rygorystycznego ustalenia kryteriów włączania do programu.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH