Prognoza IMS Health: globalny rynek leków w 2020 roku Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Głównym motorem wzrostu rynku globalnego leków będzie zwiększenie ich konsumpcji, rosnące znaczenie innowacji, szerszy dostęp do tańszych produktów oraz wprowadzanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które przyniosą wymierne korzyści w ochronie zdrowia.

IMS Health prognozuje w 2020 roku wartość globalnego rynku leków na poziomie 1,4 bln USD. Oznacza to 30% wzrost wartościowy w stosunku do 2015 roku. W ciągu najbliższych 5 lat globalne wykorzystanie leków wzrośnie o 24% w ujęciu ilościowym. Ponad połowa światowej populacji będzie konsumować więcej niż 1 dawkę leku na osobę dziennie, w porównaniu z jedną trzecią w 2005 roku.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics „Global Medicines Use in 2020” wartość globalnego rynku leków w 2020 roku wrośnie o 349 mld USD względem roku 2015. Dla porównania, w latach 2011-2015 wzrost wyniósł 182 mld USD. Średnioroczny wzrost wartościowy (CAGR 2016-2020) globalnego rynku leków osiągnie tempo na poziomie 4-7%.

Motorem wzrostu wydatków będzie rozwój specjalistycznych terapii na rynkach rozwiniętych, a także zwiększenie wykorzystania leków tradycyjnych na rynkach dynamicznego wzrostu. Przewiduje się, że rynki rozwinięte będą stanowiły 63% wartości rynku globalnego.

Będą one cechować się dużym udziałem leków oryginalnych, utrzymującym się m.in. z powodu pojawiania się nowych leków stosowanych w chorobach dotychczas trudnych do wyleczenia.

Ze względu na szersze wykorzystywanie nowych, droższych terapii dojdzie do wzrostu średniej ceny za 1 standardową dawkę (SU) leku na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Na dynamikę wzrostu rynków rozwiniętych ograniczający wpływ będzie miało wygasanie ochrony patentowej. Przewiduje się, że spowoduje to zmniejszenie wartości rynków rozwiniętych o 178 mld USD, z czego 41 mld USD będzie wynikiem szerszego stosowania leków biopodobnych.

Najszybciej rosnącymi rynkami będą: Indie, Chiny, Brazylia, Indonezja. Zwiększone zużycie leków, szczególnie generycznych, będzie miało miejsce przede wszystkim na rynkach dynamicznego wzrostu. Rynki rozwinięte będą rosły w znacznie mniejszym tempie. Utrzyma się na nich silna pozycja leków oryginalnych oraz wzrośnie wykorzystanie leków specjalistycznych.

Motorem wzrostu ilościowego będą zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa w krajach rozwiniętych, rosnące dochody oraz rozwój systemów ochrony zdrowia, a w konsekwencji poprawa dostępu do leczenia na rynkach dynamicznego wzrostu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH