Profilaktyka: alkohol i leki mogą zafałszować wyniki badań

Chcąc wykonać badanie na obecność HPV lub HIV, nie należy tego robić w niedługim odstępie czasu od spożywania alkoholu.

– Mimo że producenci testów diagnostycznych nie podają takich informacji w ulotce, mamy dużo udokumentowanych przypadków, że przy badaniach immunochemicznych wykonywanych na drugi dzień po spożyciu alkoholu, te wyniki mogą być fałszywie dodatnie – stwierdziła dr Monika Jabłonowska z Centralnego Laboratorium Analitycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, podczas konferencji o wpływie leków na wyniki badań laboratoryjnych, organizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (1 września 2010 r.)

Zdaniem dr Jabłonowskiej, nie ma danych literaturowych, dlaczego etanol wpływa na badania immunochemiczne. Być może chodzi o reakcję antygenów na przeciwciało.

Na jakość badań laboratoryjnych wpływa wiele elementów, jak chociażby wiek czy płeć pacjenta. Wpływ leków na wyniki badań jest szczególnym rodzajem interakcji leków. Leki mogą zmieniać wyniki badań poprzez różne mechanizmy, wynikające albo z farmakologicznych lub fizykochemicznych właściwości leków (polegających na interferencji z reakcjami chemicznymi wykorzystywanymi w metodyce testów bądź oddziaływaniu z materiałem biologicznym lub odczynnikiem).

Dr Jabłonowska zwróciła uwagę na konieczność współpracy lekarza z diagnostą, zarówno w przypadku informowania laboratorium o stosowanych przez pacjenta lekach, jak również informowania lekarza o wynikach badania pacjenta:

– W dalszym ciągu współpraca między lekarzem a diagnostą wygląda bardzo różnie. W naszym szpitalu jest praktykowane, że lekarz informuje w zleceniu na badanie o przyjmowanych przez pacjenta lekach, np. interferonach lub lekach przeciwzakrzepowych – mówiła dr Jabłonowska.

Z jej praktyki wynika, że sytuacja wygląda gorzej przy zleceniach z innych placówek: – Nie otrzymujemy informacji, czy i czym jest leczony pacjent. Zdarza się, że wyniki badania koagulologicznego są w zakresie wartości krytycznych dla życia pacjenta. Jesteśmy odpowiedzialni za poinformowanie lekarza o stanie chorego. Zaczynają się poszukiwania lekarza, który zlecił badanie...

Również duży odsetek pacjentów wykonujących badania na zlecenie lekarza, nie zgłasza się po odbiór wyników. Niektóre przychodnie żądają od pacjentów podania danych kontaktowych, ale pacjent może odmówić. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH