LJ/ Rynek Zdrowia | 12-12-2008 13:28

Prof. Jarema: refundujmy więcej leków przeciwpsychotycznych

Profesor Marek Jarema komentuje dla nas posumowanie wydatków NFZ na leki refundowane w sprzedaży aptecznej, w tym pierwszą pozycję olanzapiny, leku stosowanego w schizofrenii (ponad 250 mln zł w skali roku).

- Tak wysokie wydatki na olanzapinę rocznie nie są żadną wysoką kwotą - twierdzi prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. - Olanzapina jest dobrym i skutecznym lekiem przeciwpsychotycznym i nie dziwi mnie fakt, że jest szeroko używana.

Profesor przypomina, że obecne zasady refundacji nie pozwalają na wystawianie recept refundowanych na olanzapinę w innych - niż schiozofrenia - kategoriach diagnostycznych.

- Uważam, że jest to niewłaściwe i dlatego zwróciłem się do Ministerstwa Zdrowia z postulatem, aby refundacja obejmowała także niektóre leki przeciwpsychotyczne (w tym olanzapinę) stosowane w zaburzeniach schizoafektywnych i chorobie afektywnej dwubiegunowej. Nie dochodzą do mnie sygnały, że olanzapina jest zapisywana jako lek refundowany chorym z innym rozpoznaniem. Jeżeli szerokie stosowanie olanzapiny budzi wątpliwości, to NFZ ma odpowiednie instrumenty aby to skontrolować.