Śląska Izba Aptekarska postanowiła skierować skargę na firmę Sanofi Aventis do Komisji Europejskiej, z uwagi na braki w dostawie do hurtowni leku Clexane.

- W Polsce nikt nie próbował powstrzymać ograniczania  dostępu do rynku i wybierania aptek mających „lepszy“ dostęp do leku, ale przede wszystkim nie zapewniania właściwej ilości tego leku w hurtowniach, w których wszystkie apteki miałyby dostęp do takiej ilości leku jaka jest potrzebna do zapewnienia jego stałego dostępu dla pacjentów – mówi Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej.

Producent wyjaśnia, że w celu zapewnienia pacjentom dostępu do leku, 2 marca 2009 roku Sanofi-Aventis Sp. z o.o. uruchomiła Usługę Zaopatrzenia Detalicznego skierowaną do aptek. Usługa prowadzona we współpracy z trzema wyłonionymi w drodze przetargu hurtowniami: ACP Pharma S.A., Farmacol S.A., Prosper S.A., stanowi dodatkowe źródło zaopatrzenia dla aptek.

Zapewnia, że nadal będzie prowadzić sprzedaż wszystkich swoich produktów do wszystkich współpracujących hurtowni na dotychczasowych, niezmienionych zasadach.

Jednak Stanisław Piechula podaje, że po sprawdzeniu zaopatrzenia w hurtowniach (stan 03.03.2009 r., godz. 18.00), w wymienionych przez Sanofi-Aventis hurtowniach, leku nie było.

Problemy z brakiem clexanu pojawiły się już w ubiegłym roku.

Wtedy Monika Chmielewska-Żehaluk, rzecznik Sanofi – Aventis, podała, że przyczyną może być to, że część dostaw nie trafia z hurtowni do aptek w Polsce: – Nie mamy wpływu, do jakiego końcowego odbiorcy lek dociera – zaznaczyła nasza rozmówczyni, wskazując na import równoległy, jako na przyczynę braku leku w hurtowniach.

Clexane to refundowany w Polsce lek przeciwzakrzepowy, stosowany u osób mających kłopoty z krążeniem. Podawany jest profilaktycznie chorym w okresie okołooperacyjnym, unieruchomionych przez dłuższy czas, narażonych na zatory, niedokrwistość czy martwicę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH