Firma Servier zaprzecza informacjom podanym w publikacjach m.in. radia RMF i Newsweeka, dotyczącym nieprawidłowości przy wpisywaniu leku iwabradyna na listy refundacyjne jesienią 2007 roku. Autorzy materiałów twierdzą, że wpływ na decyzję ówczesnego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy o refundacji leku miał jego znajomy

Postępowanie w sprawie domniemanej korupcji przy wpisywaniu iwabradyny na listę leków refundowanych prowadzi zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie. Sprawą zajmuje się także Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W swoim oświadczeniu firma Servier wyjaśnia, że cała procedura wpisania leku na listy refundacyjne jest zgodna z wymaganą przez prawo procedurą. W marcu 2006 roku firma złożyła wniosek o uwzględnienie iwabradyny na listach leków refundowanych. Wniosek został uwzględniony w projekcie listy, opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia 17 października 2007 roku. 14 listopada 2007 dokument został podpisany przez ministra.

Firma tłumaczy się też z „błędu technicznego“ w projekcie rozporządzenia refundacyjnego: wskazaniem do stosowania preparatu iwabradyna, zarejestrowanym w procedurze centralnej w całej UE jest leczenie objawowe przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej u pacjentów z prawidłowym rytmem zatokowym i przeciwwskazaniami lub nietolerancji beta-adrenolityków.

W pierwotnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie wykazu leków refundowanych omyłkowo w treści zapisu o refundacji iwabradyny użyto spójnika "i" zamiast właściwego słowa "lub".

Przypomnijmy, że pojawienie się iwabradyny na liście refundacyjnej wzbudziło sporo kontrowersji. Dr Tadeusz Szuba z Towarzystwa Farmaceutyczno-Ekonomicznego argumentował m.in., iż wysoka cena iwabradyny nie jest uzasadniona ekonomicznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH