Producenci leków innowacyjnych chcą okrągłego stołu na temat marż Jaki marże lepsze - sztywne czy elastyczne?

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie w 2010 roku sztywnych marż w obrocie lekami. Zdaniem producentów leków spowoduje to straty wszystkich stron.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma zlecił niezależne ekspertyzy dotyczące wprowadzenia sztywnych marż leków. Autorami badań są IMS i PharmaExpert. Ich wyniki wykazały kilkunastoprocentowy wzrost cen dla pacjenta. MZ jednak nie daje wiary tym ekspertyzom.

Nowe regulacje mają ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników rynku: producentów, hurtowników, farmaceutów i przede wszystkim pacjentów. Zdaniem Jerzego Toczyskiego, prezesa zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals tej sprawie potrzebny jest okrągły stół, który powinien zostać jak najszybciej zwołany przez Ministerstwo Zdrowia.

Zdaniem Toczyskiego w Polsce są niskie ceny leków innowacyjnych, ale wysoki poziom współpłacenia pacjenta, które można obniżać na dwa sposoby. Najprościej przez podwyższenie poziomu wydatków na refundację, ale na to jest za mało pieniędzy w systemie. Alternatywnym sposobem jest system, w którym producenci, chcąc zwiększać dostępności leków, mogą wpływać na ich ceny, np. elastycznymi marżami.

Zdaniem prezesa GlaxoSmithKline Pharmaceuticals jednym z argumentów MZ za wprowadzeniem sztywnych marż leków jest to, że pacjenci wykupują leki za złotówkę, tylko po to, by o nich później zapomnieć. Nie powoduje to jednak wzrostu wydatków na refundację leków.

– Leki za grosz czy wręcz dopłaty do niektórych farmaceutyków są patologią. Niektóre mechanizmy, w których apteki decydują się nie zarobić na jakimś leku, po to, by przyciągnąć do siebie klientów, są nadużyciem. Aby temu zapobiec wystarczy wprowadzić stałą, obowiązkową i sztywną opłatę ryczałtową, np. 3,20, do każdego leku wydawanego w aptece. To byłaby taka zapłata za wykonaną przez farmaceutę usługę. Ta kwota nie byłaby refundowana – stwierdza na łamach Dziennika Gazeta Prawna prezes Jerzy Toczyski, dodając, że taki mechanizm obowiązuje w większości krajów Europy Zachodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH