Producenci leków generycznych: my się ACTA nie boimy

Pojawiają się głosy, że ACTA może ograniczać dostęp do leków generycznych. W kraju sami producenci tych leków nie widzą dla siebie zagrożenia wynikającego z dokumentu. Wytwórcy leków innowacyjnych nie widzą siebie po stronie zwycięzców. Dyskusja do jakiej doszło w europarlamencie każe natomiast zastanowić się czy ACTA pośrednio nie utrudni dostępu do generyków, z których korzystają głównie biedniejsze kraje.

Potencjalny wpływ ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi, na interesy firm farmaceutycznych zauważany jest w obszarze sporów patentowych i kwestii zabezpieczania roszczeń, o czym pisaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl.

Czy jednak ACTA może ograniczyć wchodzenie generyków na rynek?

Co do zasady...
- Ze wstępnej analizy dokumentu nie wynika, że znajdują się tam jakieś zagrożenia dla naszej działalności - mówi Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Zapytaliśmy też producentów leków innowacyjnych, czy powinni się czuć wygranymi w tej sprawie.

W opinii Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma porozumienie ACTA nie prowadzi do utworzenia żadnych nowych praw własności intelektualnej dotyczących leków.

- Co do zasady, sugeruje to nawet sam tytuł, porozumienie ACTA odnosi się do „towarów podrobionych”. ACTA może więc ułatwić usuwanie z obrotu leków sfałszowanych. Trzeba przy tym podkreślić, że środki celne przewidziane w Porozumieniu nie odbiegają od rozwiązań obowiązujących w UE na podstawie istniejących już przepisów - uważa Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Infarmy.

- Jeśli chodzi o leki legalnie produkowane, jakimi są zamienniki leków innowacyjnych wprowadzane do obrotu po wygaśnięciu praw własności przemysłowej przysługujących producentom leków innowacyjnych, porozumienia ACTA nie zmienia, ani nie uchyla przepisów, które ich dotyczą - dodaje dyrektor Sztwiertnia.

Ani producenci leków generycznych, ani innowacyjnych nie brali udziału w prowadzonych w Polsce konsultacjach zewnętrznych umowy.

Szlaban dla indyjskich generyków

Skąd więc cała ta dyskusja?

Pod koniec stycznia br. media obiegła informacja, że z funkcji sprawozdawcy raportu o ACTA w komisji ds. handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zrezygnował francuski socjaldemokrata Kader Arif. Postąpił tak na znak protestu przeciwko podpisaniu ACTA przez UE. Ocenił, że dokument „idzie za daleko” i może odciąć dostęp do ratujących życie leków generycznych, z których korzystają głównie biedniejsze kraje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH