Producenci leków generycznych krytycznie w dyskusji o ustawie refundacyjnej

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego niektóre rozwiązania rządowego projektu ustawy refundacyjnej uderzą w krajowych producentów leków oraz mogą ograniczyć dostęp do tanich leków.

Przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego podczas specjalnie zwołanej konferencji dla prasy we wtorek (4 stycznia) negatywnie ocenili m.in. proponowany w ustawie zwrot przychodów firm farmaceutycznych ze sprzedaży leków, w przypadku przekroczenia budżetu na refundację, a także wprowadzenie 3-proc. podatku od obrotu lekami refundowanymi.

W ocenie PKPP Lewiatan i PZPPF zamrożenie na poziomie 17 proc. wydatków publicznych na refundację leków spowoduje obniżenie tych wydatków o 1 mld złotych. Organizacje te zwracają uwagę, że polskie społeczeństwo się starzeje, wzrasta jego świadomość zdrowotna, a na rynku pojawiają się nowe leki – więc te środki powinny być zwiększane.

Przedstawiciele PKPP Lewiatan i PZPPF podkreślali, że zapis dotyczący zwrotów obejmuje wyłącznie tanie leki generyczne oraz te, na które wygasła ochrona patentowa. 

Ocenili także, że wprowadzenie 3-proc. podatku od obrotu dotyczącego krajowych firm nie jest „niczym uzasadnione" i zahamuje ich rozwój. Uzyskane z podatku pieniądze resort zdrowia chce przeznaczyć na badania leków, tymczasem PKPP Lewiatan jak i PZPPF podkreślają, że koszty badań powinny ponosić firmy, których produkty będą badane, nie wszyscy producenci. W ich ocenie, w konsekwencji krajowe firmy farmaceutyczne obniżą wydatki na badania, zredukują zatrudnienie, może to też doprowadzić do upadku niektóre z nich.

- Fiskalizm uderzy w producentów najtańszych leków, w przemysł krajowy. Pacjent nie skorzysta na tych rozwiązaniach - zaznaczył Cezary Śledziewski, prezes PZPPF.

Przedstawiciele organizacji pracawców pozytywnie natomiast ocenili rozwiązania dotyczące wprowadzenia stałych cen leków w aptekach, ograniczenia niejawnego rabatowania leków.

Projekt ustawy refundacyjnej wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, przewiduje m.in., że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie wynosi ona 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych.

Więcej szczegółów: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH