Wtorek, 21 października 2014 

mgr farm. Krzysztof Nesterowicz/Poradnik Aptekarski | 09-04-2009 10:09

Problem nadużywania leków przeciwbólowych

Pod względem konsumpcji preparatów przeciwbólowych, Polacy są w światowej czołówce - obok Amerykanów i Francuzów. Tylko na Ibuprom wydajemy ok. 70 mln zł rocznie.

Definicja lekozależności

Uzależnienie lekowe, według Komitetu Ekspertów WHO, "jest stanem psychicznym, a nieraz także fizycznym, spowodowanym zażywaniem leku, wywołującym potrzebę stałego przyjmowania jednego lub wielu leków. W zjawisku zależności lekowej może wystąpić przyzwyczajenie, które prowadzi do tolerancji leku, tj. zwiększania dawki w celu uzyskania oczekiwanego działania farmakologicznego".

Statystyka

Analitycy rynku farmaceutycznego twierdzą, że sprzedaż środków przeciwbólowych napędzana jest głównie przez zakupy pozaapteczne w supermarketach, kioskach z prasą czy na stacjach benzynowych. Dla porównania w Niemczech, gdzie powstało i dobrze prosperuje tak wiele koncernów farmaceutycznych o światowym zasięgu i renomie, sprzedaż leków łagodzących objawy bólu poza apteką jest niedopuszczalna.

Postawa moralna

Czasami jako farmaceuci zapominamy o tym, że jesteśmy pracownikami służby zdrowia. Niestety w wielu aptekach pacjenci są postrzegani przede wszystkim jako klienci, źródło dochodów materialnych. A przecież obowiązkiem moralnym każdego aptekarza jest chronić zdrowie. Powinniśmy reagować na sytuacje, w których ludzie zaopatrujący się u nas w medykamenty uzależniają się od nich. Szczególnie często ma to miejsce w przypadku przewlekłego stosowania leków przeciwbólowych.

Niepokojące przykłady

Opioidy to grupa specyfików powszechnie stosowana w celu złagodzenia bólu. Kodeina jest alkaloidem uzyskiwanym z opium lub syntetycznie przez etylowanie morfiny. Związek ten przyjmowany przez dłuższy czas może doprowadzić do zależności lekowej. Należy zwrócić uwagę na to, że moment wystąpienia uzależnienia może pojawić się w różnym okresie u różnych pacjentów. U jednych lekozależność może zaistnieć znacznie szybciej niż u pozostałych. Lekiem OTC na rynku polskim, który zawiera wyżej wymienioną substancję, jest Efferalgan Codeine.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH