Prezes URPL w Światowym Dniu Walki z Rakiem

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem prezes URPL opublikował na stronie internetowej Urzędu komunikat z tej okazji, w którym przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę, że w związku z powiększaniem się i starzeniem populacji ludzkiej stale wzrasta liczba zachorowań na nowotwory złośliwe.

Od 1980 roku przewidywana długość życia pacjentów chorych na raka wzrosła o około 3 lata. Postęp ten to zasługa innowacyjnych metod leczenia, w tym wprowadzenia nowych leków, które z coraz większą precyzją atakują komórki nowotworowe (np. terapia celowana molekularnie) oraz coraz skuteczniej łagodzą objawy choroby oraz skutki uboczne leczenia przeciwnowotworowego (np. leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne). Nowoczesne leki nie tylko wydłużają życie pacjentów, lecz także znacząco poprawiają jego jakość i dają chorym większą niezależność.

Ostatnie lata obfitowały w przełomowe osiągnięcia dotyczące nowych leków onkologicznych stosowanych m.in. w leczeniu raka piersi, płuca, nerki, a także czerniaka, co przekłada się na poprawę długości i jakości życia chorych.

Każdego roku w Unii Europejskiej rejestrowane są nowe leki, które są stosowane w terapii chorób nowotworowych. Zgodnie z obowiązującym prawem leki zawierające nowe substancje czynne stosowane w onkologii podlegają rejestracji centralnej przez Komisję Europejską. Pozwolenia wydane przez Komisję są ważne na terytorium całej Unii, co umożliwia pacjentom szybki dostęp do leków innowacyjnych.

Urząd, będący jednostką trwale umocowaną w europejskim i narodowym systemie opieki zdrowotnej, stoi na stanowisku, iż nadrzędnym obowiązkiem jest nieustanne wspieranie, w zakresie nadanym przepisami prawa, wszelkich działań w obszarze farmacji, które w sposób wymierny przyczyniają się do poprawy leczenia i opieki na osobami cierpiącymi z powodu schorzeń ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych.

Ponadto prezes URPL uprzejmie przypomina, że wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych, w tym działania niepożądane wywoływane przez leki onkologiczne, powinny być zgłaszane do Departamentu Monitorowania Działań Niepożądanych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Więcej: www.urpl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH