Prezes NRA o receptach: decyzję o refundacji aptekarze pozostawią NFZ

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości recepty aptekarze będą stawiać pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ" - poinformował w czwartek (8 grudnia) prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz. Dodał, że taka decyzja wynika z przepisów proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Projekt rozporządzenia MZ zakłada, że po 1 stycznia 2012 r. aptekarze mają ponosić odpowiedzialność za realizację refundowanych recept, które zawierają błędy.

- Chodzi o formalizm i karanie za brak przecinków lub pieczątek, a nie o dobro pacjenta - powiedział prezes NRA.

Dodał, że jeżeli MZ nie zmieni projektu rozporządzenia, to NRA wezwie aptekarzy, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości wypisanej recepty stemplowali ją po 1 stycznia pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Oznaczałoby to, że pacjenci mogliby mieć problemy z realizacją recept na leki refundowane - musieliby zapłacić pełną stawkę.

Kucharewicz podkreślił, że NRA popiera natomiast zapisy z ustawy refundacyjnej dotyczące urzędowych cen i marż na leki finansowane przez państwo oraz zakazu reklamy aptek i stosowania zachęt dla klientów.

NRA zaapelowała we wtorek (6 grudnia) do kierowników i właścicieli aptek o wstrzymanie się z podpisywaniem umów z NFZ. Rada poinformowała, że podpisywanie umów będzie możliwe dopiero po przyjęciu zasady, że każdemu ubezpieczonemu w ramach jego uprawnień, niezależnie od błędów formalnych na recepcie, przysługuje lek refundowany. Według NRA obecny projekt rozporządzenia nie zabezpiecza konstytucyjnych uprawnień pacjentów do otrzymania leków refundowanych oraz nie zapewnia aptekom przysługującego im prawa do zwrotu refundacji za leki wydawane z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Przeciwko przepisom z ustawy refundacyjnej dotyczących recept protestuje także Naczelna Rada Lekarska. 14 grudnia sporem pomiędzy lekarzami, aptekarzami i MZ ma się zająć sejmowa komisja zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH