Prezes FPZ o brytyjskiej recepcie na polski problem z antybiotykoterapią

Nadal pojawiają się informacje o sporym odsetku recept wypisywanych ze 100-procentową odpłatnością, mimo iż pacjentowi przysługuje prawo kupienia leku z refundacją.

Jak wyjaśnia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, znacząca część praktyk lekarzy rodzinnych należących do Federacji jest zinformatyzowana, nie ma więc problemu ze sprawdzeniem wskazań rejestracyjnych leku refundowanego. Kłopot może się pojawić podczas wizyty domowej, gdy utrudniony jest dostęp do komputera.

- Recepty bez zniżki częściej wypisywane są w przypadku zachorowań doraźnych. Chorzy przewlekle nie korzystają z leków refundowanych zazwyczaj na własne życzenie, np. gdy nie chcą zmienić przyjmowanego od lat specyfiku - ocenia prezes Krajewski.

Przypomina też, że jednym z nierozwiązanych dotąd problemów jest kwestia antybiotyków. - Zgodnie z zaleceniami NFZ wszystkie decyzje dotyczące antybiotykoterapii powinny być poprzedzone badaniem mikrobiologicznym. Refundacja na antybiotyk przysługuje, gdy badanie zostanie wykonane, również do czasu otrzymania wyniku badania mikrobiologicznego i antybiogramu - mówi Jacek Krajewski.

- W przypadku antybiotyków zalecałbym zastosowanie modelu brytyjskiego, gdzie narzędziem dla lekarza są informacje, które antybiotyki są najbardziej skuteczne w leczeniu schorzeń wywołanych przez występujące w danym regionie bakterie. Na przykład w Irlandii Północnej przeprowadzane są regularnie na określonym terenie badania epidemiologiczne. Na tej podstawie i po oceniane ryzyka zachorowań, przygotowywany jest antybiogram. Jeżeli lekarz podejrzewa zachorowanie wywołane przez bakterie, korzysta przy wyborze terapii z zaleceń epidemiologów. - dodaje prezes FPZ.
 
- Ta metoda jest bardzo skuteczna. W Polsce nie mamy takich możliwości, a szkoda. Badania epidemiologiczne mogłyby przeprowadzać odpowiednie szpitale lub sanepid i byłyby to dobrze zainwestowane pieniądze. Pacjenci otrzymywaliby bez problemu leki refundowane, a lekarze wypisywałby recepty bez ryzyka zwrotu nienależnej refundacji - przekonuje szef Porozumienia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH