Prawo farmaceutyczne: liczne oczekiwania aptekarzy wobec nowelizacji przepisów

Aptekarze cierpliwie czekają i coraz częściej pytają o termin zakończenia prac nad kolejną nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. Chcą m.in. przejrzystego określenia zadań aptek szpitalnych, urzędowych cen leków - hurtowych i detalicznych - oraz stałych marż na leki objęte refundacją.

O problemach środowiska aptekarskiego dyskutowano m.in. na XXV Okręgowym Zjeździe Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Farmaceuci z zaniepokojeniem mówili o przedłużających się pracach nad ustawami dotyczącymi rynku farmaceutycznego.

To już 10 lat…

Proces legislacyjny nad nowelizacją ustaw rozpoczął się w 2001 roku. Przez cały ten czas trwają prace nad kolejnymi wersjami zmian.

– Niekontrolowany wzrost liczby aptek ogólnodostępnych, łączenie wszystkich poziomów obrotu lekami w ramach jednego podmiotu, agresywna reklama aptek i produktów leczniczych, rozchwianie cen refundowanych produktów leczniczych i wyrobów medyczne – to wszystko sprawia, że ochrona zdrowia publicznego spychana jest na dalszy plan – przekonuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Adam Czartoryski, rzecznik prasowy Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

– Apteki zmuszone są do twardej gry rynkowej, co powoduje, że nie koncentrują się na potrzebach swoich pacjentów ale na przetrwaniu – dodaje rzecznik.

Farmaceuci zwrócili się do władz Naczelnej Rady Aptekarskiej, aby ta wpłynęła na przyspieszenie prac Ministerstwa Zdrowia w zakresie nowelizacji ustaw regulujących obrót produktów leczniczych i wyrobów medycznych w tym: ustawy Prawo farmaceutyczne i ustawy o izbach aptekarskich. Delegaci podkarpackiego zjazdu podjęli uchwałę, w której poparli działania prezesa NRA Grzegorza Kucharewicza zmierzające do rozwiązania kwestii nurtujących środowisko aptekarskie.

Przeciwni łączeniu handlu hurtowego z detalicznym
Aptekarze z Podkarpacia przyjęli postulaty, które – w ich ocenie – znacznie poprawią funkcjonowanie aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych. Członkowie Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej domagają się m.in. zakazu łączenia obrotu hurtowego leków z detalicznym, a także zakazu koncentracji obrotu detalicznego w ramach jednego podmiotu.

Aptekarze chcą ponadto – określenia zasad funkcjonowania aptek szpitalnych, urzędowych cen leków tak hurtowych, jak i detalicznych oraz stałych marż na leki podlegające refundacji ze środków publicznych.

– Opowiadamy się również całkowitym zakazem reklamy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, istotnego ograniczenia możliwości pozaaptecznej dystrybucji leków, w tym przez Internet, ustalenia jasnych zasad odpowiedzialności lekarza i aptekarza w zakresie wystawiania i realizacji recept lekarskich, nowelizacji ustawy o izbach aptekarskich, do której należy włączyć elementy ustawy o zawodzie farmaceuty. Chcemy też umocowania prawnego Kodeksu Etyki Aptekarza – wylicza oczekiwania środowiska Adam Czartoryski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH