Posłowie poszukają recepty na nielegalny wywóz leków

Apteki ''słupy'' wykupują leki kardiologiczne, onkologiczne i insuliny. Śląska Izba Aptekarska chce m.in. dużych kar finansowych dla łamiących prawo sprzedawców. Posłowie deklarują szybkie ukrócenie procederu.

Jak przypomina Dziennik Zachodni, lekarstwa trafiają do Europy Zachodniej, gdzie są sprzedawane z dużym zyskiem. Śląska Rada Aptekarska zaalarmowana przez farmaceutów jako jedna z pierwszych dostrzegła ten problem i zmusiła Ministerstwo Zdrowia oraz posłów do działań.

Izba domaga się m.in. wprowadzenia dotkliwych kar finansowych dla nieuczciwych aptek i hurtowni (100 tys. złotych i cofnięcie zgody na prowadzenie aptek), a także udzielania zgody na wywóz tylko nadwyżki leków przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Posłowie będą debatować
W opinii Piotra Brukiewicza, prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, obecna, coraz bardziej dotkliwa dla pacjentów sytuacja oraz niedopuszczalna działalność niektórych firm farmaceutycznych, polegająca na utrudnianiu, a czasami wręcz uniemożliwianiu aptekom zakupu wielu ważnych leków, stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia zapowiada, że podczas posiedzenia Sejmu (5 grudnia) będzie procedowana stosowna ustawa, która ma przeciwdziałać tzw. odwróconemu łańcuchowi dystrybucji leków. Posłanka wskazuje też, że do wypływu leków z kraju za granicę doszło z tego powodu, że są to leki najtańsze w Europie. Jak podkreśla, początkowo proceder dotyczył kilku leków, ale obecnie jest to długa lista.

Czytaj też. Leki hurtowo znikające z polskiej apteki: państwo traci nad tym kontrolę

Na nielegalnym wywozie leków z Polski za granicę czy tzw. reeksporcie zarabia polska hurtownia i apteka biorąca udział w procederze, zagraniczna hurtownia oraz producent leku, który umożliwia taki obrót swoim produktem. Traci polski pacjent, który ma problem z dostępem do leków.

Leki z Polski - łakomy kąsek
W dyskusji jak zahamować wywóz leków z kraju pojawia się niebezpieczna próba usankcjonowania procederu poprzez argument, że hurtownie muszą sobie jakoś zrekompensować straty spowodowane zakazem sprzedaży leków refundowanych za 1 grosz, czy niskie marże wprowadzone przez ustawę refundacyjną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH