Pomorskie: lekarz na umowie-zleceniu nie wystawi recepty z refundacją

Lekarze, którzy są zatrudnieni na umowę-zlecenie, nie mają numeru REGON, zaś NFZ uzależnia wystawianie przez nich recept refundowanych od posiadania numeru REGON. Tym samym, według NFZ, lekarz powinien prowadzić działalność gospodarczą, czyli zrezygnować z umów o pracę.

Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Funduszu, wyjaśnia, że na recepcie powinien zostać umieszczony numer REGON właściwy dla miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego.

Jego zdaniem problem wynika z ustawy o działalności leczniczej, której jeden z artykułów stanowi, że działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a lekarze mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych, po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

- Jednocześnie jeden z artykułów ustawy refundacyjnej określa, kto może wystawiać recepty refundowane. Wykładnia tego artykułu prowadzi do konkluzji, iż elementem rozróżniającym obie kategorie osób posiadających wykształcenie medyczne jest "wykonywanie zawodu" - tłumaczy Szymański wypowiadając się dla Gazety Wyborczej.

Z nieoficjalnych informacji GW wynika, że centrala NFZ przygotowuje zmianę stanowiska w tej sprawie. Nowa wykładnia będzie przychylniejsza dla lekarzy i tym samym dla pacjentów, którym lekarze pracujący na umowach-zleceniach nie mogą wystawiać recept z refundacją.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH