Polpharma złożyła najwięcej europejskich wniosków patentowych Polpharma zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich przedsiębiorstw pod względem liczby zgłaszanych europejskich wniosków patentowych. Fot. archiwum

Zgodnie ze sprawozdaniem Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), Polpharma zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich przedsiębiorstw pod względem liczby zgłaszanych wniosków patentowych. W 2016 roku firma złożyła 10 wniosków. Więcej polskich zgłoszeń do EPO wpłynęło jedynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego - 12.

Spośród 10 zgłoszeń Polpharmy 3 wnioski dotyczyły składu formy gotowej leku, 2 - sposobu wytwarzania substancji aktywnych, 2 - form krystalicznych substancji aktywnych, 2 - sposobu wytwarzania biotechnologicznej substancji aktywnej oraz 1 - składu biotechnologicznej formy gotowej.

Liczba europejskich wniosków patentowych zgłaszanych przez Polpharmę rośnie z roku na rok. W 2014 roku były to 3 zgłoszenia, a w 2015 - 9 - podaje Polpharma w informacji dla mediów.

Polpharma jest jednym z liderów w zakresie wydatków w tej dziedzinie w polskim przemyśle - od 2000 roku nakłady firmy na B+R w Polsce wyniosły ok. 1,5 mld zł. Grupa Polpharma zatrudnia 466 osób w obszarze badań i rozwoju, w tym 74 z tytułem doktora.

- Inwestujemy w innowacyjne technologie wytwarzania zarówno w obszarze leków, substancji farmaceutycznych, jak też w strategicznej dla nas dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Dzięki opracowywanym przez nas rozwiązaniom oraz współpracy z polską nauką możemy oferować jeszcze lepsze propozycje dla pacjentów, poprawiać konkurencyjność naszej firmy i przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy – podkreśla Bożenna Kozakiewicz, wiceprezes zarządu Polpharmy odpowiedzialna za działalność badawczo-rozwojową.

Polpharma jest liderem w zakresie aktywności patentowej w całym polskim przemyśle. W odróżnieniu od większości państw europejskich w Polsce największymi wnioskodawcami w 2016 roku były wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO był Uniwersytet Jagielloński, następnie Polpharma, a trzecią pozycję zajął producent okien dachowych Fakro.

W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej.

W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (2015 r.: 151), co stanowi nowy rekord. Jednak liczba polskich zgłoszeń patentowych do EPO, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem (+17,4% w 2015 r.).

Szczegółowe dane za 2016 rok dostępne są w rocznym sprawozdaniu EPO: www.epo.org/annual-report2016

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH