Polpharma i Adamed: uwzględnijmy krajowy sektor farmaceutyczny w strategii dla zdrowia Co drugi kupowany w Polsce lek pochodzi z fabryk krajowych. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem przedstawicieli krajowego przemysłu farmaceutycznego niezbędne jest zrównoważenie interesu płatników prywatnych i publicznych z interesem firm wytwarzających leki. Mówili o tym podczas organizowanej przez Ministra Zdrowia konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która odbyła się w piątek (21 sierpnia) w Gdańsku.

Co drugi kupowany w Polsce lek pochodzi z fabryk krajowych. Tymczasem NFZ przeznacza na krajowe produkty, dzięki ich umiarkowanym cenom 27% budżetu refundacji.

Krajowy przemysł farmaceutyczny ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lekowego Polaków. Przyczynia się do wzrostu gospodarczego naszego kraju, inwestuje w innowacyjność - to główne wątki prezentacji przedstawionej przez największe polskie firmy farmaceutyczne: Polpharmę i Grupę Adamed, podczas organizowanej przez Ministra Zdrowia konferencji „Polaków zdrowia portret własny 2015”, która odbyła się w piątek (21 sierpnia) w Gdańsku.

Jak podano w informacji prasowej przygotowanej przez dwie największe polskie firmy farmaceutyczne - Polpharmę i Grupę Adamed, dostarczają one na polski rynek blisko 500 produktów ze wszystkich grup terapeutycznych. Rodzimi wytwórcy utrzymują produkcję kilkudziesięciu nierentownych produktów, które nie mają swoich odpowiedników na rynku, w tym także leków ratujących życie.

Sektor produkujący leki i wyroby medyczne w Polsce generuje prawie 1% PKB (w 2013 r.). Bezpośrednio i pośrednio tworzy ponad 100 tys. miejsc pracy. Wpływy do budżetu (podatki, składki ZUS oraz inne świadczenia) generowane przez krajowy przemysł wyniosły w 2013 r. 2,4 mld zł.

To suma równoważąca kwotę, przeznaczaną przez NFZ na refundację leków produkcji krajowej. Oznacza to, że pieniądze wydawane na refundację krajowych leków de facto wracają do budżetu państwa - przekonują autorzy informacji dla mediów.

Krajowy sektor farmaceutyczny pobudza rozwój gospodarczy, reinwestując ponad 50% zysków w Polsce. Przyczynia się tym samym do wzrostu innowacyjności Polski - dodają przedstawiciele Polpharmy i Grupy Adamed.

Obie firmy od 2000 r. zainwestowały w swoich polskich zakładach i laboratoriach ponad 3,4 mld w środki trwałe oraz badania i rozwój. Nakłady na działalność badawczo-rozwojową tych firm stanowią średnio ponad 75% wszystkich nakładów sektora farmaceutycznego w Polsce.

- Decyzje o fundamentalnym znaczeniu dla polskiego przemysłu podejmowane są przez różne resorty - m.in. Gospodarki, Zdrowia i Finansów, które mają różne priorytety. Zależy nam na tym, aby sformułowane zostały wspólne cele, a w polskiej strategii dla zdrowia była uwzględniona rola krajowego sektora farmaceutycznego - stwierdziła dr Małgorzata Adamkiewicz, wiceprezes Grupy Adamed.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH