Polityka lekowa: wzmocniony nadzór farmaceutyczny, stabilny poziom finansowania leków Na zdj. wiceminister zdrowia Marcin Czech. Fot. PTWP

Cele strategiczne określone w dokumencie "Polityka lekowa państwa" to m.in. zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne; zapewnienie bezpieczeństwa lekowego obywateli, systematyczne poprawianie stanu zdrowia populacji dzięki optymalizacji wydatków publicznych, wzmacnianie sektora farmeceutycznego i skuteczny nadzór. Co proponuje resort zdrowia, aby to zrealizować?

10 lipca, wiceminister zdrowia, Marcin Czech, przedstawił dokument "Polityka Lekowa Państwa, który określa priorytety działań rządu RP w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022.

Jak wspomniał wiceszef resortu, dokument powstał w oparciu o założenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące tworzenia i wdrażania polityki lekowej z 2016 roku. Wyznacza on średnio- i długoterminowe cele stawiane uczestnikom i decydentom rynku farmaceutycznego oraz definiuje główne narzędzia do ich osiągnięcia.

Cele strategiczne to: zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne poprzez skuteczne działania profilaktyczne; zapewnienie bezpiecznych i skutecznych leków, dostępnych w odpowiednim miejscu i czasie, systematyczne poprawianie stanu zdrowia populacji dzięki optymalizacji wydatków publicznych, zapewniających możliwie najszerszy dostęp do skutecznych, bezpiecznych i efektywnych kosztowo terapii.

Kolejnym celem jest wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce; uzyskiwanie jak najlepszego efektu zdrowotnego poprzez racjonalizację leczenia farmakologicznego w oparciu o dowody naukowe i wytyczne kliniczne; skuteczny nadzór oraz efektywną współpracę lekarzy i farmaceutów. Jest to także systematyczne podnoszenie efektywności systemu ochrony zdrowia i osiągnięcie dodatkowych wyników zdrowotnych dzięki wykorzystaniu systemów informacyjnych.

Jak ocenił prof. Marcin Czech, czynnikami, które mają wpływ na zdrowie są demografia i epidemiologia: - W 2035 roku co czwarty, a w 2015 roku, co trzeci Polak będzie miał ukończony 65 rok życia. Według prognoz, liczba seniorów w 2050 roku przekroczy 11 milionów. Polacy staną się jednym z najstarszych społeczeństw w Europie.

Po szczepienie do farmaceuty?
Wiceminister sporo miejsca poświęcił chorobom zakaźnym i kwestii szczepień. Jak ocenił, doprecyzowania wymagają zasady planowania oraz wydatkowania środków publicznych na realizację szczepień ochronnych.

- Obecnie szczepienia są dostępne w refundacji aptecznej w ograniczonym zakresie. Dlatego postulujemy wprowadzenie wybranych szczepień do Programu Szczepień Obowiązkowych, w ramach szczepień akcyjnych i działań przeciwepidemicznych, ale także stworzenie odrębnej ścieżki refundacyjnej dla tej grupy produktów, które będą uwzględniały specyfikę profilaktyki (lista refundacyjna, lista leków dla seniorów). Chcemy wprowadzić zasadę nadawania uprawnień do kwalifikacji i wykonywania wybranych szczepień ochronnych pielęgniarkom, położnym i farmaceutom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych