Polityka lekowa: rzeczywistość legislacyjna i praktyka Marcin Czech, wciminister zdrowia

Dokument "Polityka Lekowa Państwa" ma opuścić mury Ministerstwa Zdrowia pod koniec drugiego kwartału tego roku - zapowiedział wiceminister zdrowia Marcin Czech, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Dokument ma charakter strategiczny i wyrasta nad regulacje prawne, które odnoszą się np. do procesu refundacyjnego. Dokument ma lokalny charakter w tym sensie, że musi być głęboko zakorzeniony w historycznych uwarunkowaniach, w sytuacji gospodarczej, interakcjach podmiotów, które działają na rynku - mówił wiceminister zdrowia podczas sesji dotyczącej polityki lekowej w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (8-10 marca 2018 r.).

Zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia chce osiągnąć kompromis w sprawie kształtu strategii jeszcze zanim dokument oficjalnie trafi do konsultacji społecznych. Dlatego rozmowy z partnerami będą się toczyły już w najbliższym czasie.

Ewaluacja co dwa lata
- Obecnie trwają prace dotyczące stworzenia „Polityki Lekowej Państwa”. Przy czym podkreślam, że nie jest ważny tylko sam dokument, ale też proces jego powstania. Do stworzenia jego zrębów wybraliśmy podejście Światowej Organizacji Zdrowia. W drugim kwartale br. planujemy wyjść z tym dokumentem do partnerów społecznych i prezentować go w częściach - zapowiedział Marcin Czech.

Dodał: - Chciałbym uzyskać konsensus po stronie publicznej, co do kształtu takiego dokumentu. Nie chciałbym, by był to dokument tylko Ministerstwa Zdrowia, ale przykładowo - w części przemysłowej - swój udział w nim miały resorty gospodarcze.

- Patrząc na wytyczne WHO z 2016 roku i podchodząc do nich jako do pewnego rodzaju drogowskazu, dzieląc ten dokument na pewne filary, chcielibyśmy mieć opisaną sytuację, która jest teraz na rynku leków - wyjaśniał. - Chcemy zdiagnozować największe wyzwania, które dotyczą np. obszaru rejestracji, dystrybucji, refundacji i zaproponować pewne zmiany. Następnie wybierzemy część z nich, które określimy jako cele do zrealizowania. Potem wymienimy narzędzia, którymi chcemy to przeprowadzić i metody ewaluacji.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że dokument metodologicznie będzie miał taką strukturę, która umożliwi aktualizację co dwa lata i dokonywanie zmian w zależności od tego, co zostało zrobione, a czego nie udało się osiągnąć.

- Będziemy mogli zmieniać pewne strategiczne kierunki. Wydaje mi się, że polityka lekowa i chociażby środki przeznaczane na refundację, czyli prawie 13 mld zł, zasługują na to, by mieć taki drogowskaz. Kwestią otwartą jest, czy w prawie zaistnieje ślad odwołujący się do polityki lekowej. Czy będzie dokumentem samego ministra zdrowia? Chciałbym, by był to dokument rządowy, jako że obejmuje swoim zasięgiem aktywność wykraczającą poza działania samego resortu zdrowia - skonstatował Marcin Czech.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH