Polityka lekowa: nadchodzi dobry czas dla innowacji, ale co z ich finansowaniem? Dobra wiadomość to tak, że lata 2016-2020 będą okresem największego ''wysypu'' istotnych terapeutycznie innowacyjnych produktów. Problemem może być ich sfinansowanie. Fot. Michał Oleksy/PTWP

Ustawa refundacyjna zmieniła i ustawiła rynek na kilka lat. Dotyczy to wszystkich uczestników rynku: firm farmaceutycznych, hurtowni, aptek, ale także lekarzy i pacjentów - ocenił Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny firmy analityczno-doradczej QuintilesIMS.

Ci ostatni zauważają zmiany, szczególnie częstotliwość zmian, jakie dokonują się poprzez listy leków refundowanych. Ustawa wpłynęła na ceny, znacznie je obniżając, czego jednym ze skutków był wywóz za granicę i problemy z dostępnością - dodał szef QuintilesIMS, podczas sesji "Polityka lekowa - jakie cele i zmiany do osiągnięcia" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 27 października br.).

Innym efektem działania ustawy refundacyjnej jest procentowy spadek udziału w rynku leków refundowanych, o ok. 7 procent. Patrząc na całość rynku, największy udział w nim mają obecnie leki bez recepty i suplementy diety. To ewenement na skalę europejską.

Porównując Polskę do rynków europejskich szef QuintilesIMS wskazał, że Polacy są leczeni tanimi lekami, ale dostępne są też drogie, nowoczesne technologie. Jednak poziom innowacyjności i nowości reprezentowany na polskim rynku, pod kątem asortymentu oferowanego w aptekach - jest inny.

- Z przeglądu ostatnich siedmiu lat, dokonanego pod kątem tego, ile rynku zagospodarowane jest nowymi lekami wynika, że statystycznie w polskiej aptece jest to 1 proc. wartości obrotu rynkowego. To oznacza, że co setna złotówka jest wydawana w aptece na lek zarejestrowany po 2009 roku. W Europie to jest prawie 10 proc., w Niemczech 15 proc. - mówił dyrektor Kuźmierkiewicz.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w polskich szpitalach. - Programy lekowe doprowadziły do tego, że polski pacjent w szpitalu jest leczony właściwie w podobny sposób, jak pacjent w szpitalu w  krajach zachodnich. Pod tym względem jesteśmy blisko średniej europejskiej - dodał.

Innowacja - jak ją sfinansować
Jeszcze jednym efektem działania ustawy refundacyjnej było dokonanie przez płatnika znacznych oszczędności.

- Te pieniądze miały iść na innowację, ale zostały skonsumowane głównie poza rynkiem leków. Patrząc do przodu, przewidujemy dobry czas dla innowacyjnego przemysłu. Lata 2016-2020 to okres największego ''wysypu'' istotnych terapeutycznie innowacyjnych produktów - mówił Maciej Kuźmierkiewicz.

Dodał, że problemem może być ich sfinansowanie. Chodzi bowiem o drogie terapie: - To powoduje wyzwania, z którymi będą musiały zmierzyć się również najbogatsze państwa.

O wysokich kosztach nowatorskich terapii i problemach z ich finansowaniem mówił również Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH