Polityka lekowa: dokument będzie można aktualizować co dwa lata Jak wskazaywał wiceminister zdrowia Marcin Czech, trwają prace dotyczące stworzenia polityki lekowej Fot. PTWP

Dokument "Polityka Lekowa Państwa" ma opuścić mury Ministerstwa Zdrowia pod koniec drugiego kwartału tego roku. Taką deklarację złożył w Katowicach wiceminister zdrowia Marcin Czech, podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Dokument polityka lekowa ma charakter strategiczny i wyrasta nad regulacje prawne, które odnoszą się np. do procesu refundacyjnego. Dokument ma lokalny charakter w takim sensie, że musi być głęboko zakorzeniony w historycznych uwarunkowaniach, w sytuacji gospodarczej, interakcjach podmiotów, które działają na rynku - mówił wiceminister podczas sesji dotyczącej polityki lekowej.

Zapowiedział, że Ministerstwo Zdrowia chce osiągnąć kompromis w sprawie kształtu strategii jeszcze zanim dokument oficjalnie trafi do konsultacji społecznych. Dlatego rozmowy z partnerami będą się toczyły już w najbliższym czasie.

Ewaluacja co dwa lata
- Obecnie trwają prace dotyczące stworzenia polityki lekowej. Przy czym podkreślam, że nie jest ważny tylko sam dokument, ale też proces jego powstania. Do stworzenia jego zrębów wybraliśmy podejście Światowej Organizacji Zdrowia. W drugim kwartale planujemy wyjść z tym dokumentem do partnerów społecznych i prezentować go w częściach. Chciałbym uzyskać konsensus po stronie publicznej, co do kształtu takiego dokumentu. Nie chciałbym, by był to dokument tylko ministerstwa zdrowia, ale przykładowo w części przemysłowej, swój udział w nim miały ministerstwa gospodarcze - mówił Czech.

- Patrząc na wytyczne WHO z 2016 roku i podchodząc do nich jako do pewnego rodzaju drogowskazu, dzieląc ten dokument na pewne filary, chcielibyśmy mieć opisaną sytuację, która jest teraz na rynku leków. Chcemy zdiagnozować największe wyzwania, które dotyczą np. obszaru rejestracji, dystrybucji, refundacji i zaproponować pewne zmiany. Następnie wybierzemy pewne z nich, które określimy jako cele do zrealizowania. Potem wymienimy narzędzia, którymi chcemy to zrealizować i metody ewaluacji - dodał.

Wiceminister Czech podkreślił też, iż dokument metodologicznie będzie miał taką strukturę, która umożliwi aktualizację co dwa lata i dokonywanie zmian w zależności od tego, co zostało zrobione, a czego nie dało się osiągnąć.

- Będziemy mogli zmieniać pewne strategiczne kierunki, które w Polsce chcemy przeprowadzać. Wydaje mi się, że polityka lekowa i chociażby środki przeznaczane na refundację, czyli prawie 13 mld zł, zasługują na to, by mieć taki drogowskaz. Kwestią otwartą jest czy w prawie zaistnieje ślad odwołujący się do polityki lekowej. Czy będzie dokumentem samego ministra zdrowia? Chciałbym, by był to dokument rządowy, jako że obejmuje swoim zasięgiem aktywność wykraczającą poza działania samego resortu zdrowia - wskazywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH