Ludność Chin

Mieszkańców Chin nie ominęły choroby cywilizacyjne. Z danych IMS Health za 2003 rok wynika, że najszybciej rośnie tam zapotrzebowanie na leki w chorobach układu naczyniowego i centralnego systemu nerwowego. Spore możliwości mają producenci leków w schorzeniach układu oddechowego, przeciwzapalnych i na wrzody żołądka.

Już w 2010 roku ma być piątym największym rynkiem farmaceutycznym na świecie. Władze w Pekinie zachęcają zagraniczne firmy do inwestowania m.in. w sektor biotechnologii i stwarzają warunki do powstawania innowacyjnych projektów. Dodatkowo, co czwarty palacz na świecie to Chińczyk, rośnie liczba chorych na AIDS, otyłość i cukrzycę. Mimo że spora część ludności to mieszkańcy wsi, praktycznie pozbawieni dostępu do opieki medycznej i do legalnych leków, od lat 80. trwa zjawisko migracji ze wsi do miast.

 Napływ ok. 450 mln ludzi spowodował, że dzisiaj w Chinach jest 166 miast powyżej 1 miliona mieszkanców. W nich jest najwyższy standard życia. Szacunkowo ok. 100 mln ludzi jest potencjalnymi odbiorcami nowoczesnych importowanych leków. Ta liczba może się do 2010 roku podwoić.

Małe udziały

Rynek chiński to przede wszystkim tradycyjna chińska medycyna naturalna i leki generyczne. Wyjąwszy tę pierwszą kategorię produktów, w 2000 roku wartościowo generyki stanowiły 62 proc. rynku, a leki patentowe (innowacyjne) tylko 9 proc. Jak przewidują eksperci, ta różnica między nimi będzie stopniowo topnieć.

Rynek producentów jest bardzo rozdrobniony. Około 6 tys. krajowych wytwórców (za wyjątkiem produkcji leków naturalnych), dzieląc między siebie 70 proc. rynku, konkuruje o drobne udziały. 97 proc. ich produkcji to kopie leków zagranicznych.

Struktura własności firm: 36 proc. to zakłady państwowe, 35 proc. – prywatne krajowe, 29 proc. – zagraniczne. Przeważa produkcja leków syntetycznych (65 proc.), 21 proc. to produkty naturalne, pozostałe należą do kategorii leków biotechnologicznych.

Władze w Pekinie zachęcają zagraniczne firmy do inwestowania właśnie w sektor biotechnologii i stwarzają warunki do powstawania innowacyjnych projektów. Wokół ośrodków akademickich powstają klastry, w których otoczeniu działa obecnie ponad 1000 firm biotechnologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH