Podawanie paliwizumabu wcześniakom: nie ma zgodności co do oceny skuteczności Zdaniem prof. Ewy Helwich program immunizacji palivizumabem okazał się skuteczny: zmniejszył liczbę i złagodził przebieg epizodów zakażeń dolnych dróg oddechowych.

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się

Zdaniem profesor Ewy Helwich, która była koordynatorem ogólnopolskiego programu zapobiegania RSV i przygotowała raport końcowy, program zakończył się sukcesem. Nieco inne zdanie ma na ten temat Agencja Oceny Technologii Medycznych...

W ocenie Agencji na podstawie analizowanych materiałów nie można stwierdzić, że szczepienia zmniejszyły liczbę i złagodziły przebieg epizodów zakażeń dolnych dróg oddechowych u wcześniaków.

W piątek (16 października) sprawa ma być rozpatrywana na spotkaniu kierownictwa resortu zdrowia. Ostateczną decyzję podejmie minister Ewa Kopacz. Ministerstwo zwróciło się do NFZ o przedstawienie najlepszej propozycji finansowania programu profilaktycznego. Profesor Helwich ma przedstawić nieco zmodyfikowane zasady kwalifikowania noworodków, którym ma być podawany lek, wraz z oszacowaniem kosztów szczepień.

– Będzie pewna modyfikacja w kwalifikowaniu noworodków. Jest szansa, że do podania synagisu będą kwalifikowane wszystkie dzieci poniżej 1000 gramów, niezależnie od tego, czy mają udokumentowaną dysplazję płucną czy nie. Większe noworodki, które mają szersze drogi oddechowe, nie potrzebują leku aż tak bardzo. Tu będzie pewna oszczędność środków, ponieważ synagis to lek, który jest podawany na kilogram masy ciała – wyjaśnia prof. Helwich.

Takie koszty
W czwartym kwartale 2008 roku i w pierwszym kwartale 2009 roku Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia finansował paliwizumab w profilaktyce zakażeń wirusem RS w ramach tzw. świadczenia za zgodą płatnika (w rodzaju lecznictwo szpitalne).

Jak informuje nas NFZ, koszty podawania paliwizumabu, jakie poniósł publiczny płatnik, to 12 844 947,37 zł.

– Ze względu na fakt, że co ósmy noworodek otrzymywał szczepionkę na koszt podmiotu odpowiedzialnego, to globalny koszt szczepienia wyselekcjonowanej grupy na przełomie 2008 i 2009 roku wyniósł ok. 15 mln zł – podaje Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik Centrali Funduszu.

Najwyższe koszty szczepionek poniósł mazowiecki oddział NFZ - 2 876 606,79 zł oraz wielkopolski oddział NFZ - 2 156 401,64 zł.

Jednocześnie skuteczność szczepionki badana była w ramach retrospektywnego nieinterwencyjnego badania oceniającego częstość zakażeń układu oddechowego u dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną poddanych profilaktyce synagisem. Od wyników tego raportu uzależniona miała być decyzja resortu zdrowia o kontynuowaniu programu w kolejnym sezonie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH