Plusy i minusy ustawy refundacyjnej według PZPPF

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zmianę ustawy o refundacji leków, ponieważ obecny jej kształt może powodować trudności pacjentów, a także szpitali w dostępie do farmakoterapii.

Związek podkreśla jednocześnie, że ustawa wniosła wiele korzystnych zmian zapobiegających patologiom. Przykładowo, wprowadzenie sztywnych cen i marż spowodowało, że firmy farmaceutyczne konkurując ze sobą na rynku, zamiast oferowania okazjonalnych rabatów muszą oficjalnie obniżać ceny swoich produktów, czyniąc je bardziej dostępnymi dla pacjentów.

"Nie jest prawdą, że regulacja dotycząca jednolitych cen leków we wszystkich aptekach uniemożliwia obniżki cen leków. Każdy producent może to oficjalnie zrobić co dwa miesiące. Poza tym, obniżka taka nie przekłada się na zyski pośredników, czyli hurtowników i aptekarzy, ale niesie korzyści bezpośrednio dla NFZ i pacjentów" - zauważają krajowi producenci leków.

PZPPF apeluje o usunięcie ograniczenia wydatków na refundację leków do 17% budżetu NFZ na świadczenia zdrowotne. Zwłaszcza że, w Polsce nakłady na opiekę zdrowotną są o 1/3 niższe niż wynosi średnia w UE, a średnie wydatki na leki per capita są dwa raz mniejsze niż w Europie (u nas 114 euro, w Europie 218 euro).

Zgodnie z ustawą, przekroczenia budżetu NFZ na leki pokrywać muszą ich producenci ramach tzw. zwrotów (payback). Firmy, które sprzedały więcej leków niż resort zdrowia założył, oddadzą cześć swoich dochodów. Dlatego PZPPF postuluje skreślenie zapisów nakazujących prywatnym przedsiębiorcom zwrot części wpływów w przypadku przekroczenia budżetu zaplanowanego na leki przez NFZ.

Związek domaga się też transparentności procedury administracyjnej przy ustalaniu cen leków. Chodzi głównie o to, że producentom leków nie są znane w momencie składania oferty cenowej limity finansowania w grupie leków objętych wspólnym limitem.

"Poza tym ustawa ogranicza liczbę leków generycznych na liście refundacyjnej poprzez wprowadzenie nierównych warunków ustalania cen dla kolejnych generyków. Grozi to brakiem tych produktów na rynku, nawet tych stosowanych w onkologii" - uważają przedstawiciele PZPPF.

Dlatego PZPPF proponuje przyjęcie zasady ustalania cen leków generycznych w drodze wolnej konkurencji. Negocjacje cenowe należy prowadzić z producentami leków, którzy są monopolistami i nie mają konkurencji na rynku. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH