Pierwszy polski generyk dla pacjentów z przewlekłymi chorobami płuc

Od 1 marca 2013 r. będzie dostępny pierwszy odtwórczy preparat zawierający kombinację dwóch leków zażywanych w inhalatorze proszkowym typu Dysk.

Jak poinformowano w czwartek (28 lutego) w Warszawie, skorzystają z niego chorzy na astmę i POChP. Maciej Wieczorek, prezes firmy Celon Pharma, producenta preparatu, zapowiedział, że lek będzie dostępny dla pacjentów w jednej cenie ryczałtowej 3,20 zł. Będzie też mniejszym obciążeniem dla budżetu NFZ, który zapłaci za niego o 25 proc. mniej niż za podobny lek oryginalny, co rocznie pozwoli mu zaoszczędzić 60 mln zł.
Fundusz przeznacza na dotowanie leków stosowanych w przewlekłych chorobach płuc, takich jak astma i POChP, 350 mln zł w skali roku.

- Zyska na tym również pacjent, ponieważ wprowadzany do sprzedaży preparat odtwórczy będzie bardziej dostępny dla chorych - podkreślił Wieczorek.

Polski preparat jest kombinacją dwóch leków: propionianu flutykazonu o działaniu przeciwzapalnym (należącego do glikokortykosteroidów), oraz salmeterolu, środka rozszerzającego oskrzela (z grupy tzw. beta-2-mimetyków).

- Tego typu leki łączone coraz częściej. Stosuje się je u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - mówił prof. Tadeusz Pietras z kliniki pneumonologii i alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Obydwa leki połączone w jednym preparacie zażywane są w postaci wziewnej za pomocą inhalatora typu Dysk. Jest on od wielu lat stosowany do podawania takich farmaceutyków, ale w 2011 r. wygasły obejmującego go prawa patentowe (podobnie jak na obydwa wykorzystane w nim leki).

Według specjalistów, pacjenci chętnie używają takich inhalatorów, ponieważ zaledwie 1 proc. zażywanych w ten sposób farmaceutyków przenika do przewodu pokarmowego z jamy ustne,j przez którą są wdychane.

- W niektórych inhalatorach do przewodu pokarmowego przenika nawet 40 proc. dawki leku - zaznaczył prof. Jacek Spławiński, farmakolog.

Jeden inhalator zawiera 60 dawek kombinacji obu leków i wystarcza na miesiąc kuracji.

Polski preparat będący kombinacją beta-2-mimetyku z glikokortykosteroidem w tego typu inhalatorze jest pierwszym takim lekiem odtwórczym, w Europie i na świecie - zapewniali przedstawiciele polskiej firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH