W Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich będą obowiązywały najwyższe standardy leczenia bólu. Szpital stara się o specjalny certyfikat Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Szpitale, które zamierzają zdobyć certyfikat muszą udokumentować leczenie bólu u pacjentów i wykazać jego monitorowanie co 4-5 godzin w ciągu doby. Takei same kryteria obowiązują w szpitalach, które certyfikat już uzyskały.

Tam personel odbywa cykliczne szkolenia, jak leczyć, aby pacjenci nie cierpieli. Szpitale mają także obowiązek informowania pacjentów o możliwości i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego jeszcze przed zabiegiem. Obowiązkiem jest też sporządzenie raportów, gdzie odnotowuje się ewentualne polekowe działania niepożądane.

Lekarze i pielęgniarki szpitala regularnie monitorują natężenie bólu chorych, którzy leki przeciwbólowe dostają dożylnie przez pompy infuzyjne lub zewnątrzoponowo.

Ból można zmierzyć obiektywnymi kategoriami. Chory opisuje ból, dzięki czemu lekarz może określić jego natężenie w skali od 1 do 10. Dokonywana jest również tzw. dynamiczna ocena bólu. W ten sposób personel medyczny ocenia stopień bólu i podejmuje decyzję o podaniu odpowiedniego leku.

Według szacunków Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów w polskich szpitalach.

– Przyczyn można upatrywać w problemach organizacyjnych w polskich szpitalach, a także zbyt małej wiedzy na temat złożonego postępowania przeciwbólowego. Niestety zazwyczaj w polskim szpitalu głównym kryterium wyboru leku przeciwbólowego jest cena – uważa Edyta Gomuła z PTBB.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH