PharmaExpert o sprzedaży leków w listopadzie

W listopadzie 2011 r. wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wyniosła 2,49 mld zł i była wyższa o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. we wszystkich segmentach rynku aptecznego.

- Rynek farmaceutyczny po słabszych miesiącach odnotował w listopadzie znaczny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Wpływ na wzrosty wartości sprzedaży miały m.in. większa niż rok temu liczba zachorowań na grypę i przeziębienia - mówi Piotr Kula, prezes firmy analitycznej PharmaExpert.

W porównaniu do października br. wzrost ten był już nieznaczny (+0,2 proc.). Statystyczna apteka osiągnęła w listopadzie wartość sprzedaży na poziomie 182 tys. zł, czyli o 8,3 proc. więcej  niż w analogicznym okresie ub. roku.

 W listopadzie br. rynek farmaceutyczny zanotował wzrost wartości sprzedaży o 247 mln zł w porównaniu do listopada 2010 roku. Najwięcej, bo blisko 44 proc. (108,2 mln zł) przypadło na segment leków refundowanych, które wzrosły o 10,2 proc. względem listopada ub. r.

Nieznacznie mniejszy udział przypadł segmentowi sprzedaży odręcznej, który z wzrostem 98,2 mln zł odpowiadał za niecałe 40 proc. wartości wzrostu całego rynku. To o 12,5 proc. więcej niż w listopadzie 2010 r. Również wysoki wzrost zanotował segment leków pełnopłatnych, którego sprzedaż wzrosła o 40,7 mln zł (+9,6 proc.) względem analogicznego okresu ub. roku.

W porównaniu do października br. wartość sprzedaży w listopadzie wzrosła jedynie o 6 mln zł (+0,2 proc.). Lepszy wynik niż przed miesiącem uzyskał jedynie segment leków refundowanych, którego wartość sprzedaży zwiększyła się o 49 mln zł (+4,6 proc.). Natomiast segment sprzedaży odręcznej zanotował spadek wartości sprzedaży.

Mimo tendencji wzrostowej zachorowań na grypę i na schorzenia grypopodobne w listopadzie, pozostała sprzedaż produktów z tego segmentu nie zrównoważyła spadku wartości sprzedaży o 44 mln zł (-4,7 proc.). Natomiast segment leków pełnopłatnych z 464 mln zł w listopadzie br. zanotował jedynie nieznaczny spadek (-0,03 proc.) względem października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH