Pelion: 5,8 mln zł zysku netto w II kwartale br.

W drugim kwartale 2012 roku Pelion zanotował 5,8 mln zł zysku netto wobec 5,3 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się gorszy od oczekiwanego przez analityków zysku netto na poziomie 6,2 mln zł.

Zyski w drugim kwartale 2012 roku dla Pelion były gorsze od oczekiwanych. Grupa będzie kontynuowała działania zmierzające do ograniczenia kosztów działalności głównie w segmencie detalicznym w Polsce. Według spółki mniejsze zyski to efekt zmiany w regulacjach prawnych jakie nastąpiły od stycznia 2012 rok, które przyczyniły się do pogorszenia sytuacji na rynku farmaceutycznym.

Zysk na działalności operacyjnej spółki wyniósł w drugim kwartale 2012 roku 19,6 mln zł wobec 15,6 mln zł przed rokiem oraz 15,4 mln zł prognozowanych przez rynek. W drugim kwartale 2012 r. EBITDA grupy wyniosła 29,4 mln zł, czyli 25,4 proc. więcej niż w drugim kwartale 2011 r., a rentowność EBITDA w tym okresie była o 0,1 pkt. proc. niższa niż w roku ubiegłym i osiągnęła poziom 1,8 proc.

Przychody grupy Pelion wyniosły w drugim kwartale 2012 roku 1,659 mld zł wobec 1,564 mld zł rok wcześniej. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się obrotów w wysokości 1,657 mld zł.

- W roku 2011 hurtowy rynek dystrybucji farmaceutycznej do aptek i szpitali wzrósł o 5,1 proc. w stosunku do roku 2010. Pierwsze półrocze 2012 roku to zdecydowane odwrócenie trendu, tj. spadek rynku o 7,3 proc. rdr. Zmniejszenie sprzedaży w I półroczu 2012 roku to przede wszystkim efekt zmian w regulacjach prawnych jakie nastąpiły od stycznia 2012 r., a przyczyniły się do wysokich poziomów sprzedaży pod koniec roku 2011 r. i tym samym bardzo niskich obrotów zarówno w hurtowniach, jak i w aptekach w pierwszym kwartale 2012 roku- podała spółka w raporcie kwartalnym.

Dla szybszego osiągnięcia zakładanych celów  spółka zdecydowała o redukcji kosztów działalności operacyjnej (redukcję zatrudnienia w centrali, redukcję wynagrodzeń stałych w centrali i w najbardziej nierentownych aptekach, redukcję kosztów najmu w najbardziej nierentownych aptekach, redukcję pozostałych kosztów w centrali i aptekach), zwiększenie przychodów poprzez wprowadzanie nowych programów sprzedażowych, optymalizację sieci aptek (zamknięcie lub sprzedaż najbardziej nierentownych lokalizacji), jak również zmiany w systemie zarządzania spółkami detalicznymi - podano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH