Pacjencie, zważ, iż leki możesz kupić taniej!

Za leki refundowane pacjenci mogliby płacić mniej, gdyby lekarze częściej przepisywali im tańsze leki generyczne.

Nawet jeśli lekarz przepisze choremu drogi lek, preparat może być zamieniony na jego tańszy odpowiednik generyczny w aptece. Dla przykładu: ceny symwastatyny, stosowanej na podwyższony cholesterol wahają się między 14,29 zł a 4 zł. Działanie leku jest takie same, ale jest inny producent i inna cena.

– Aktualne przepisy polskiego Prawa Farmaceutycznego stwierdzają, że kiedy leki mają tę samą nazwę międzynarodową, to można je zamieniać w aptece, o ile lekarz nie zastrzeże substytucji wpisując „nie zamieniać“ na recepcie – mówi nam prof. Michał Nowicki, kierownik Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.

Mimo, że lekarze i farmaceuci mają obowiązek informowania pacjentów o tańszych zamiennikach leków, robi to niewielu.

– Niezapytanie pacjenta o to, czy stać go na dany lek, jest błędem w sztuce lekarskiej – uważa Krzysztof Kordel, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

W momencie, kiedy lek innowacyjny traci ochronę patentową, na rynek wchodzą jego generyczne odpowiedniki. Im jest ich więcej, tym bardziej spada ich cena, bo konkurują między sobą na rynku. Po dwóch latach od wejścia na rynek są one średnio o 40 proc. tańsze od leków innowacyjnych. Konkurencja ze strony produktów generycznych prowadzi zatem do znacznego obniżenia cen dla pacjentów.

Również to kryterium cenowe decyduje o dopisaniu kolejnych generyków na wykazy leków refundowanych. Pacjent sam może sprawdzić, ile kosztuje lek przepisany mu przez lekarza i czy są jego tańsze odpowiedniki. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia  znajduje się informator o lekach refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH