Pacjenci z białaczką nie chcą tańszych odpowiedników. Producenci generyków odpowiadają

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, iż od 1 lipca 2014 roku NFZ nie będzie mógł refundować Glivecu (imatynib) w programach lekowych, a zamiast tego produktu będzie finansować leczenie odtwórczymi generykami w ramach katalogu chemioterapii. Pacjenci protestują przeciwko takiej decyzji, podważając bezpieczeństwo terapii z zastosowaniem generyków.

Resort wyjaśnia, że decyzja jest konsekwencją zamieszczenia od 1 stycznia 2014 roku leków odtwórczych zawierających substancję czynną imatynib na wykazach leków refundowanych w katalogu chemioterapii w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę szpikową z udokumentowaną obecnością genu BCR-ABL lub chromosomu Filadelfia (ph+) oraz zaawansowanego włókniakomięsaka guzowatego skóry w przypadku udokumentowanej obecności rearanżacji chromosomów 17 i 22 w zakresie genów COL1A1/PDGFbeta.

W styczniu br. Ministerstwo zwróciło się do NFZ z prośbą, by Centrala Funduszu przekazała dyrektorom oddziałów wojewódzkich NFZ informację o zaprzestaniu finansowania ze środków publicznych leczenia chorych w ramach obydwu programów lekowych produktem Glivec i konieczności przesunięcia tych pieniędzy do katalogu chemioterapii. Zdaniem resortu, zmiana pozwoli na duże oszczędności w budżecie NFZ.

To oznacza, że od 1 lipca 2014 roku jedyną możliwością leczenia pacjentów z ww. rozpoznaniami przy pomocy imatynibu będzie stosowanie preparatów odtwórczych oraz rozliczanie ich w ramach umowy na leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.

Jak wyjaśnia resort, Minister Zdrowia nie będzie miał podstaw prawnych do wydania decyzji o objęciu refundacją imatynibu od 1 lipca 2014 roku w ramach ww programów lekowych, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 18 ustawy refundacyjnej "programem lekowym jest program zdrowotny obejmujący technologię lekową, w której substancja czynna nie jest składową kosztową innych świadczeń gwarantowanych".

Decyzja MZ nie znalazła uznania w oczach pacjentów chorych na białaczkę. Ich zdaniem, tańsze zamienniki nie działają tak skutecznie, jak lek oryginalny. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową stworzyło stronę, na której można podpisać petycję w tej sprawie.

Na akcję pacjentów zareagował Polski Związek Pracowdawców Przemysłu Farmaceutycznego.

"PZPPF ubolewa nad tym, że chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową zostali wprowadzeni w błąd. Podważanie skuteczności nowych tańszych leków zawierających dokładnie tę samą substancję co lek już obecny na rynku - jest działaniem na szkodę pacjentów, ponieważ objęcie refundacją tych leków umożliwia sfinansowanie terapii dla większej liczby chorych" - informuje Związek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH