Pacjenci po przeszczepach apelują do ministra zdrowia

Przedstawiciele stowarzyszenia "Życie po przeszczepie" zaapelowali do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o zastosowanie okresu przejściowego przy wprowadzaniu nowych przepisów dotyczących refundacji leków dla tej grupy chorych.

W środę (14 grudnia) kilku pacjentów złożyło list w tej sprawie w szczecińskim biurze poselskim Bartosza Arłukowicza.

"Chcemy, po raz kolejny, apelować do organów państwa i naszego przedstawiciela w parlamencie o pilne wprowadzenie okresu przejściowego dla pacjentów po przeszczepach, tak aby zmiana z oryginalnych leków immunosupresyjnych na generyczne odbywała się w sposób bezpieczny, czyli stopniowy i kontrolowany" - napisali pacjenci, którzy chcą m.in. wprowadzenia co najmniej sześciomiesięcznego okresu przejściowego dla chorych po przeszczepach.

Do końca br. pacjenci płacą symboliczne kwoty za oryginalne leki immunosupresyjne, które obniżają odporność i zapobiegają odrzuceniu przeszczepionych narządów. Obowiązują też upusty oferowane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie i apteki. Według nowych przepisów upusty będą zakazane, a żadnego leku refundowanego nie będzie można sprzedać taniej, niż ustali to resort zdrowia z producentem.

Leki na konkretne schorzenia mają się znaleźć w jednej grupie terapeutycznej - dotyczy to zarówno tych droższych, jak i ich tańszych odpowiedników. Od tych tańszych wyliczana będzie kwota refundacji przez NFZ. Jeśli pacjent będzie chciał albo musiał przyjmować inny lek, dopłaci różnicę z własnej kieszeni.

Od stycznia kilkanaście tysięcy osób po przeszczepach będzie zatem musiało zmienić leki immunosupresyjne z oryginalnych na generyczne, ponieważ odpłatność za te pierwsze wzrośnie z kilku do kilkuset złotych.

- To oznacza ryzyko powikłań, a nawet utraty przeszczepionego organu i życia, ponieważ przestawienie powinno odbywać się w sposób stopniowy - podkreślił Arkadiusz Bojarun ze Stowarzyszenia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, że jego resort będzie zdeterminowany we wprowadzaniu w życie ustawy refundacyjnej. Zaznaczył jednak, że pacjenci nie powinni czuć się zagrożeni. Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" zwracało się w tej sprawie także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH