PZPPF: dyrektywa antypodróbkowa spowoduje wzrost cen leków

Wdrożenie przepisów dyrektywy EU dotyczącej zabezpieczeń leków przed podróbkami będzie skutkować podwyższeniem cen leków - uważają przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych.

W związku z implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE z 8 czerwca 2011r., zmieniającej Dyrektywę 2001/83/WE w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji, zwracamy uwagę, że podstawowym zagrożeniem dla zdrowia i życia obywateli Unii Europejskiej jest obecność fałszowanych produktów leczniczych w nielegalnym obrocie, czyli na tzw. czarnym rynku i w internecie, a nie w aptekach. W legalnych kanałach dystrybucji problem praktycznie nie występuje - stwierdzają w swoim stanowisku przedstawiciele PZPPF.

Z wyliczeń Europejskiego Stowarzyszenia Leków Generycznych (EGA) wynika, że koszty wdrożenia Dyrektywy 2011/62 w całej Europie wyniosą około 1,2 miliarda euro. Zdaniem Związku z pewnością przełoży się na wzrost cen leków. To z kolei spowoduje dalsze ograniczenie dostępu do leków z legalnych źródeł i będzie kierowało pacjentów w stronę czarnego rynku.

- Przypomina to sytuację z budowaniem ekranów dźwiękoszczelnych na autostradach przy polach, czyli tam, gdzie są niepotrzebne. Leki generyczne
są rzadko podrabiane, ponieważ są tanie. Podróbki nie trafiają do aptek, ale na targowiska i do internetu, gdzie nikt zabezpieczeń nie sprawdza - ocenia Cezary Śledziewski, prezes PZPPF.

Podaje także wyliczenia, z których wynika, że dla jednej firmy wdrożenie dyrektywy oznacza koszt 50 mln euro. To pociągnie za sobą konieczność podwyższenia cen leków, a w konsekwencji wzrost wydatków NFZ. - Dla małych firm jest to koszt nie do udźwignięcia, co oznacza wypadnięcie mniejszych producentów z rynku - dodaje prezes Związku.

Zdaniem PZPPF, rząd RP powinien zabiegać, aby w przypadku tanich generyków wprowadzić tańszy system zabezpieczeń. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH