PTD i WHC chcą wglądu w analizy refundacyjne

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Fundacja Watch Health Care składają wnioski do Ministerstwa Zdrowia o włączenie do postępowań refundacyjnych dotyczących terapii przeciwcukrzycowych.

Takie prawo organizacjom społecznym daje Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z KPA, organizacja musi udowodnić zgodność takiego działania ze swoimi celami statutowymi i właściwie uzasadnić je interesem społecznym. PTD i WHC chcą wspólnie wystąpić w imieniu pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy czekają na refundację leków z grupy inhibitorów DPP-4.

- Na początku maja weszła w życie zaktualizowana lista refundacyjna, na której po raz kolejny nie umieszczono nowych leków przeciwcukrzycowych. Wobec takiego podejścia do chorych na cukrzycę typu 2, których w Polsce jest ponad 2 mln, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie może pozostać obojętne. Wierzymy, że można osiągnąć kompromis i wdrożyć odpowiednie narzędzia refundacyjno-cenowe wprowadzone nową ustawą refundacyjną tak, by polski pacjent z cukrzycą miał szansę na innowacyjne leczenie, a zarazem aby wprowadzenie takiego nowoczesnego leczenia nie zwiększało wydatków NFZ - stwierdza prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Wnioskując o włączenie do procesów refundacyjnych dotyczących inhibitorów DPP-4, chcemy wspomóc ministerstwo w zarządzaniu koszykiem świadczeń gwarantowanych dla chorych na cukrzycę. Głos specjalistów może wnieść wiele ważnych i nowych argumentów nie branych dotąd pod uwagę przez instytucje państwa. Mamy takie prawo i właśnie próbujemy je egzekwować - mówi 
dr Krzysztof Łanda, prezes WHC.

"Nie przesądzając co do decyzji, wydaje się, że środowisko osób chorych na cukrzycę powinno mieć prawo wglądu w analizy złożone do Ministerstwa, możliwość poznania argumentów i stanowiska Ministra w sprawie ewentualnego objęcia refundacją tej nowej grupy leków oraz wyrażenia swojego zdania na ten temat. Takie prawo daje nowa ustawa refundacyjna, która nakazuje publikację analiz dołączanych do wniosków refundacyjnych. Otwarcie decydentów na dialog społeczny z chorymi byłoby wyrazem dbałości o taką przejrzystość procedur refundacyjnych, jaka jest już standardem w wielu krajach" - stwierdza PTD i WHC w wydanym oświadczeniu.

Aktualna polityka refundacyjna MZ pozwala chorym na cukrzycę typu 2 w naszym kraju korzystać przede wszystkim ze znanych od ponad 50 lat dwóch rodzajów leków doustnych: metforminy 
i pochodnych sulfonylomocznika.

Pierwsze leki z grupy inhibitorów DPP-4 zostały zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej, tym samym w Polsce, w 2007 roku.

"W myśl obowiązującej Polskę Dyrektywy Przejrzystości Komisji Europejskiej, decyzje refundacyjne powinny być wydawane w okresie 180 dni od złożenia właściwych wniosków. Zgodnie z obowiązującym prawem negatywne decyzje powinny być zaś dokładnie uzasadnione, jednak specjaliści i chorzy nie doczekali się jak dotąd szczegółowych wyjaśnień" - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH