Wtorek, 21 października 2014 

Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia | 07-11-2008 13:16

POChP - jakie leki zapisywać?

Jak wielu lekarzy zauważyło, że z ostatnio znowelizowanego wykazu leków refundowanych w chorobach przewlekłych zniknęło kilka leków stosowanych w leczeniu POChP? Chyba niewielu, bo nadal z rozpędu przepisują Zafiron, Oxis, Foradil, których już tam nie ma. Pozostał tylko jeden lek - Spiriva.

Od razu uspokajamy, że lekarzom za przepisywanie innych niż Spiriva leków w leczeniu POChP nic nie grozi. Bo jak się okazuje, na liście chorób przewlekłych istnieje jeszcze takie pojęcie, jak przewlekły zespół oskrzelowo-płucny. W ramach tego zespołu lekarze mogą zapisywać wszystkie inne leki refundowane w tym schorzeniu.

Ale dlaczego o tym piszemy?

Niedawno lekarze z województwa śląskiego zaczeli odbierać dziwne telefony. Rozmówca informował, że dzwoni z Narodowego Funduszu Zdrowia z informacją, że poniosą kary finansowe za przepisywanie z refundacją w POChP innych leków niż Spiriva.

Na wniosek śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób płuc, prof. Jerzego Kozielskiego, w oddziale NFZ przeprowadzono śledztwo. Ustalono, że żaden z pracowników NFZ z wydziału gospodarki lekami nie dzwonił do lekarzy i nie udzielał im informacji na temat leku Spiriva.

Fundusz nie omieszkał jednak odać, że faktycznie Spiriva jest jedynym lekiem stosowanym w POChP, który został zamieszczony przez Ministerstwo Zdrowia na liście leków refundowanych w chorobach przewlekłych.

"Z tego względu błędem będzie zastosowanie przez lekarza na recepcie oznaczenia P przy ordynacji leków w przebiegu tej jednostki chorobowej" – czytamy w piśmie szefa śląskiego oddziału NFZ do konsultanta wojewódzkiego. Stwierdzenie takiego faktu przez kontrolerów Śląskiego OW NFZ podczas postępowania kontrolnego może stanowić podstawę do naliczenia zwrotu nienależnej refundacji.

Wtedy takie wytłumaczenie wcale lekarzy nie uspokoiło. Dopiero niedawno wyjaśniono, że mogą przepisywać inne niż Spiriva leki, w ramach przewlekłego zespołu oskrzelowo-płucnego.

Zdaniem profesora Jerzego Kozielskiego, w pewnym sensie sytuacja jest wyjaśniona, ale pozostaje niezrozumiała: - Uważam, że powinno być jasno zapisane, jakie leki są refundowane w leczeniu POChP - mówi.

Wątpliwości - tym większe, że lekarze odbierali dziwne telefony - pozostają. Śląska Izba Lekarska próbowała wcześniej wyjaśnić sprawę.

Po sygnałach od lekarzy, przeanalizowano wykaz leków refundowanych. Jasno z niego wynikało, że w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc refundowany jest faktycznie tylko jeden lek. – O interpretację zwróciliśmy się do dyrektora śląskiego oddziału NFZ. Potwierdził nasze obawy – mówi Katarzyna Strzałkowska, rzecznik śląskiej izby.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na zapytania Izby dotyczące precyzyjnych informacji nt. refundacji wspomnianych leków.

 • pochp
  Kingo nie wiem czy metypred bierzesz z zalecenia lekarza czy sama.To jest steryd ,ja biorę tylko wtedy kiedy leżę w szpitalu .Ja leczę sie kilkanaście lat na POCHP od kilku lat biorę Spirivie, Zafiron ,Neplit i w razie potrzeby (zawsze nosze przy sobie Aerozol wziewny Atrovent*N) i to mi pomaga.W razie przeziebienia szybko dostaję zapalenia oskrzeli ,duszności sie zwiększają i ląduję w szpitalu własnie wyszłam teraz przed świetami i pozniej jest w miare dobrze.W Twoim przypadku należy tylko leczyć się u pulmonologa bo jeśli leki nie pomagają tylko on może zmienić,te leki co wymieniłaś ja kiedys też brałam i po jakimś czasie nie pomagały mii

  ~Basia, 2011-12-29

 • pochp
  biore lek metypred raz wieksza dawke,raz mniejsza dawke od ponad roku do tego foradil,flixotide 500,w dodatku mam osteoporoze-dusznosci mam coraz wieksze-co mam brac zeby chociaz na chwile ustapily te dusznosci pomozcie prosze

  ~kinga, 2011-12-08

 • spiriva
  Artykul jest z 2008 jakby co. a leki nie sa refundowane tylko dlatego ze sa drogie. o refundacji leku decyduje wiele skladowych a przee wszystkim bezpieczenstwo i skutecznosc. A co do spirivy seretide i ventolinu, drogie nie sa wystarczy poszukac apteki. w warszawie na garwolinskiej wszystkie wyzej wymienione kupisz po groszu.

  ~wawiak, 2011-02-06

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH