PMR: segment OTC odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu

W latach 2012-2014 rynek produktów OTC w Polsce rozwijał się będzie w tempie około 3% średniorocznie. Chociaż dynamika wzrostu rynku będzie niższa niż w 2011 roku, segment odnotuje dodatnie dynamiki, w przeciwieństwie do sprzedaży leków refundowanych - prognozuje firma analityczna PMR.

W 2011 roku wartość rynku produktów OTC w Polsce (rozumianego jako sprzedaż apteczna i pozaapteczna leków i suplementów diety) wzrosła o 5 proc. rok do roku - do 7,9 mld zł. Po spadku o 3 proc. w 2010 r., który był ogólnie słabym rokiem dla sektora farmaceutycznego, rynek przekroczył więc wartość z 2009 roku.

Czynnikami wzrostu w 2011 r. były m.in. wzrost cen, wprowadzanie nowych produktów na rynek, starzenie się społeczeństwa, wzrost zainteresowania samoleczeniem, zdrowym stylem życia i zdrowym wyglądem zewnętrznym, a także wysoka zachorowalność na grypę (dwukrotnie wyższa niż w 2010 r.) - wynika z raportu "Rynek produktów OTC w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014”.

Według PMR, w latach 2012-2014 dynamika wzrostu rynku OTC również będzie dodatnia i ma oscylować w granicach 3 proc. rocznie. Spadek dynamiki w 2012 r. w porównaniu z 2011 r. obserwowany będzie we wszystkich segmentach rynku OTC i wyniknie m.in. z wysokiej bazy z 2011 r., jak również pogorszenia się sytuacji makroekonomicznej.

Szereg firm z segmentu OTC rozpoczęło lub planuje rozpocząć w najbliższym czasie inwestycje w strefie produkcyjnej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH