PMR: prognozowane wzrosty na rynku leków kardiologicznych

Leki stosowane w chorobach kardiologicznych to kluczowa grupa leków sprzedawana w aptekach - w 2014 r. wartość ich sprzedaży w Polsce wyniosła 4,3 mld zł w cenach detalicznych i będzie stopniowo rosnąć - prognozuje raport PMR.

W 2020 r. wartość rynku leków stosowanych w chorobach układu krwionośnego może wynieść 5,6 mld zł - wynika z najnowszego raportu firmy PMR „Rynek leków kardiologicznych w Polsce 2015. Prognozy rozwoju na lata 2015-2020”.

W ostatnich latach na rynku wystąpiło szereg czynników, które wpłynęły na obniżenie dynamiki wzrostu wartości leków stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Było to wprowadzanie na rynek dużej liczby generyków, czyli odpowiedników leków oryginalnych, na które wygasła ochrona patentowa.

Wejście w życie ustawy refundacyjnej również miało swój efekt w obniżeniu lub nawet ujemnej dynamice wartości sprzedaży. Osłabienie wzrostu gospodarczego miało swój skutek nie tylko w obniżeniu siły nabywczej pacjentów, ale również w bardziej ostrożnych planach wydatków budżetowych na refundację.

Zjawisko eksportu równoległego, które nasiliło się po wejściu w życie ustawy refundacyjnej w 2012 r., również nie ominęło segmentu leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych. Mimo wszystko jednak leki te pozostały kluczową pod względem wartości sprzedaży grupą medykamentów aptecznych.

Ze względu na stopniowe nasycenie segmentu oraz działania rządu stymulujące sprzedaż tańszych leków autorzy raportu nie spodziewają się, aby w najbliższej przyszłości (2015-2020) ten segment leków wzrastał w dwucyfrowym tempie. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na środki stosowane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego będzie mniejsze.

Zjawiska epidemiologiczne i demograficzne wskazują na rosnący trend populacji ludzi starszych i zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe.

Jednocześnie na listach leków refundowanych pojawiają się wciąż nowe pozycje tych leków (choć najczęściej generyczne). Dodatkowo, od roku 2015 nie będzie już obniżana marża hurtowa na leki refundowane, co pozytywnie wpłynie na wzrost wartości rynku.

Ostatnim czynnikiem, jaki będzie miał wpływ na zwiększenie dynamiki w latach 2015-2020 w stosunku do lat 2012-2014 będzie poprawa sytuacji makroekonomicznej, np. wzrost przeciętnych wynagrodzeń: tempo wzrostu płac w roku 2015, nawet w ujęciu nominalnym (przekraczające 4%), będzie najwyższe od roku 2011 r. W kolejnych latach, wraz z dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy, zmniejszającą się podażą siły roboczej oraz z wyższą inflacją, tempo wzrostu płac przyspieszy do około 6% (lata 2017-2020).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH