PMR: będzie wzrost rynku leków generycznych

Rynek leków generycznych w Europie Środkowej będzie rósł rocznie średnio o 6 proc. pomiędzy 2011 a 2013 r. - podaje firma badawcza PMR.

W 2010 r. rynek leków generycznych w Europie Środkowej wzrósł o 12 proc., podczas gdy rynek leków innowacyjnych rozwijał się w tempie około 10 proc. w euro, wynika z informacji zawartych w najnowszym raporcie firmy badawczej PMR.

W 2011 i 2012 r. trendy, które zwiększały konsumpcję leków generycznych w poprzednich latach, takie jak presja cenowa i inne restrykcyjne działania, będą kontynuowane. Dlatego też w tych latach rynek leków generycznych będzie rozwijał się szybciej niż segment leków oryginalnych.

PMR zaznacza, że potencjał badań klinicznych nad nowymi lekami nie jest w pełni wykorzystany w Polsce. Jedną z przyczyn jest niejasne ustawodawstwo.

W Polsce nie istnieje żadna ustawa kompleksowo regulująca rynek badań klinicznych. Odpowiednie przepisy znajdują się w wielu aktach prawnych, a przepisy wynikające z różnych ustaw często stoją wobec siebie w sprzeczności.

Kolejnym problemem, zdaniem specjalistów, jest podatek VAT w badaniach klinicznych. W tej dziedzinie Polska nadal nie zharmonizowała swoich przepisów z dyrektywami unijnymi.

Zmiany w tym zakresie spowodowałyby nie tylko wzrost w liczbie badań klinicznych przeprowadzanych przez międzynarodowe koncerny w Polsce (co poprawiłoby dostęp pacjentów do innowacji), ale również mogłyby zachęcić krajowych producentów do inwestowania w leki innowacyjne.

To z kolei, jak czytamy w raporcie, w dłuższej perspektywie, mogłoby spowodować wzrost udziału leków innowacyjnych w rynku farmaceutycznym w Polsce, który jest na jednym z najniższych poziomów w Europie Środkowej.

W grudniu 2009 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych założenia do projektu ustawy Prawo badań klinicznych, ale ustawa do tej pory nie weszła jeszcze w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH