PK: wnioski o zamknięcie aptek po wykryciu odwróconej dystrybucji leków Prawo farmaceutyczne nakazuje cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeśli naruszyła ona przepis zakazujący odwróconego łańcucha dystrybucji. Fot. Archiwum

Prokurator, który uzyska informacje, że apteka naruszyła zakaz tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, powinien wystąpić z wnioskiem o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie tej apteki - wskazano w piśmie zamieszczonym w czwartek ( 23 marca) na stronie Prokuratury Krajowej.

Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego, niedopuszczalne jest zbywanie produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu. Źródłem takiego procederu są niskie ceny leków w Polsce. Efektem odwróconego łańcucha dystrybucji jest zaś wywożenie medykamentów za granicę.

Według Prawa farmaceutycznego, kto, narusza zakaz zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki ogólnodostępnej lub innego punktu aptecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

W piśmie podpisanym przez zastępcę prokuratora generalnego Roberta Hernanda i przesłanym w tym tygodniu do wszystkich prokuratorów regionalnych w kraju przypomniano, że w przypadku ujawnienia procederu odwróconego łańcucha dostaw leków "istnieje również konieczność podjęcia przez prokuratorów działań pozakarnych". Jak dodano, chodzi o "wykorzystanie przysługujących prokuratorowi uprawnień w postępowaniu administracyjnym".

Jak przypomniał prok. Hernand, Prawo farmaceutyczne nakazuje cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeśli naruszyła ona przepis zakazujący odwróconego łańcucha dystrybucji.

Dlatego - jak dodał prokurator - w przypadku uzyskania podczas prowadzonego postępowania informacji o naruszenia tego przepisu przez aptekę wskazane jest wystąpienie prokuratora do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. Z kolei w sytuacji, gdy postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki już się toczy na wniosek innego uprawnionego podmiotu, to - jak powiedział prok. Hernand - zasadne jest zgłoszenie w nim udziału prokuratora.

- Prokuratorzy powinni podejmować środki przewidziane prawem, zmierzające do prawidłowego i jednolitego stosowania prawa w postępowaniu sądowym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia oraz w innych postępowaniach przewidzianych przez ustawę, a także powinni zaskarżać do sądu niezgodne z prawem decyzje administracyjne oraz brać udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji - przypomniała Prokuratura Krajowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH