Ostry udar mózgu: nagroda za projekt rozwiązania systemowego

Prof. Agnieszka Słowik ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest laureatką 12 edycji konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy na finansowanie projektów badawczych z zakresu medycyny i farmacji.

Na projekt pt. "Czy wdrożenie nowatorskiej struktury organizacyjnej dedykowanej terapii ostrego udaru mózgu poprawi skuteczność leczenia tej choroby?" otrzyma grant w wysokości 325 tys. zł.

W 2013 roku na bazie Oddziału Udarowego Kliniki Neurologii oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof krakowskiego szpitala powstało Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO).

W pierwszym roku swej działalności Centrum wykonało 30 procedur leczenia ostrego udaru niedokrwiennego za pomocą mechanicznego usuwania zakrzepu z naczyń mózgowych. Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykonującym tę procedurę w sposób ciągły, tzn. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

- Postanowiliśmy wesprzeć pracę, która sprawdzi, na ile zmiana struktury organizacyjnej w samych jednostkach leczniczych może usprawnić proces leczenia. Jest to wyjątkowy projekt dla naszej Fundacji, gdyż nie wspieramy rozwiązania farmakologicznego, a systemowe - powiedział prof. Piotr Kuna, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Polpharmy.

Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody zwycięzcom w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w roku akademickim 2012/2013.

Pierwszą nagrodę otrzymała Joanna Sajkowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę pt. "Poszukiwanie powiązań pomiędzy wariantami polimorficznymi wybranych genów a parametrami gospodarki kostnej i układu sercowo-naczyniowego. Molekularna analiza niektórych kompleksów witaminy D3".

Drugą nagrodę otrzymała Magdalena Gebert z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za pracę pt. "Ocena wpływu inhibitora kinazy FAK na ekspresję wybranych białek szlaków sygnałowych w fibroblastach skóry ludzkiej".

Trzecią nagrodę otrzymał Michał Nowak z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za pracę pt. "Synteza i charakterystyka fizykochemiczna ftalocyjanin funkcjonalizowanych peryferyjnie grupami adamantylowymi". Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH