Opolskie: 1 stycznia 2011 r. stare recepty tracą ważność

Tylko do 31 grudnia w aptekach na Opolszczyźnie będzie można wykupić leki refundowane, wypisane w starych książeczkach RUM. W nowym roku stracą one ważność i apteka ich nie przyjmie.

Od stycznia pacjenci leki przepisane na starym druku będą mogli wykupić jedynie pod warunkiem, że zapłacą za nie pełną cenę.

Stare książeczki RUM przestają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r., bo traci ważność numeracja umieszczona pod kodem kreskowym. Zaktualizowana rozpoczyna się od cyfr 08. Część Opolan zdążyła już stare książeczki wymienić na nowe. Wielu jednak – z powodu olbrzymich kolejek albo braku papieru w punktach wydawania tych druków – jeszcze nie wymieniło.

̶– Robimy wszystko, aby po 1 stycznia 2011 r. problemy związane z nowymi wymogami były jak najmniejsze. Staramy się jak najlepiej przygotować do tej zmiany naszych świadczeniodawców i pacjentów. Ci ostatni nie muszą stać w kolejkach za nowymi drukami książeczek rumowskich – będą otrzymywali recepty wypisane na druku, który posiada lekarz – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Beata Cyganiuk, rzecznik Opolskiego OW NFZ.

Jak podkreśla rzecznik, odpowiednio wcześnie prowadzone były rozmowy z izbą lekarską i z Izbą aptekarską.

Ta ostania wysłała pisma do wszystkich aptek informujące o tym, że recepty wzoru Mz-Pom 35 wydrukowane przed dniem 17 września 2010 r. nierozpoczynające się cyframi 08 – od dnia 1 stycznia 2011 roku mogą być realizowane tylko za 100 % odpłatnością bez względu na datę wystawienia.

Refundacji będą podlegały wyłącznie recepty wystawione na blankietach spełniających wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 17 maja 2007r. w sprawie recept lekarskich.

̶– Czy przewidujemy jakieś kłopoty związane z tymi zmianami? Mamy nadzieję, że takich nie będzie, choć nie do końca wiemy, jak zachowają się lekarze, którzy od stycznia będą mieli obowiązek posiadania nowych druków recept – dodaje Cyganiuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH