Opole: książeczki RUM wycofywane, ale "stare" recepty nadal ważne

Jak już pisaliśmy w poniedziałek (6 września), w województwie opolskim niebawem pacjenci będą korzystać z recept wystawianych na nowych drukach. Nie oznacza, to jednak, że dotychczasowe druki recept w książeczkach RUM - jak mylnie podaliśmy - tracą ważność.

Jeszcze w lipcu Opolski Oddział Wojewódzki NFZ na swojej stronie internetowej w związku z trwającymi pracami nad ujednoliceniem na terenie całego kraju numeracji recept na leki refundowane zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. Nr 97, poz. 646, z późn.zm.) informował, że recepty na leki refundowane wystawione na kuponie RUM po dniu 31.08.2010r. będą realizowane w aptekach na dotychczasowych zasadach.

Jak podawał NFZ prace przystosowawcze polegać będą na stopniowym wycofywaniu dotychczasowych „starych” druków recept RUM, a w ich miejsce pacjentom wydrukuje się „nowe”, odpowiadające obowiązującej numeracji.

Tę interpretację zasad potwierdził we wtorek (7 września) wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Odnosząc się do nieścisłości jaką zawierała nasza wcześniejsza informacja przekazał, że „ (…) zgodnie z par. 38 obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. Nr 97, poz. 646, z późn.zm.) recepy wystawiane na kuponie dołączonym do dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej mogą być realizowne na dotychczasowych zasadach. W rozporządzeniu nie podano daty granicznej do stosowania kuponów RUM”.

„Z całą stanowczością pragnę podkreślić, iż Minister Zdrowia nigdy nie zakazał wystawiania recept na kuponach RUM, a wręcz występował do Narodowego Funduszu Zdrowia o pozostawienie takiej możliwości” – dodał minister Marek Twardowski. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH