Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 16-02-2011 09:59

Olkusz: trzeba utylizować setki kilogramów leków

663 kg starych, przeterminowanych leków wyrzucili w ubiegłym roku mieszkańcy Olkusza.

W Olkuszu od 1998 roku prowadzona jest zbiórka i utylizacja przeterminowanych leków organizowana przez olkuski magistrat. Na koszt gminy są ustawiane specjalne pojemniki na przeterminowane lekarstwa. Gmina pokrywa także koszty ich wywozu i utylizacji. W tym i 2012 roku będzie to kosztowało budżet miasta nieco ponad 21 tys. zł.

Przeterminowane lekarstwa są odbierane przez specjalistyczną firmę, a następnie spalane w temperaturze powyżej 1100 stopni.

Warto pamiętać, żeby nie wyrzucać lekarstw do zlewu czy toalety. Ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodporniają się na substancje w nich zawarte.

Szacuje się, że przed czterema laty Polacy zostawili w aptekach prawie 16 mld zł. Wydatki na leki w naszym kraju wynoszą 2,4 proc. PKB i należą do najwyższych w Europie.

Sądząc po skali koniecznej utylizacji farmaceutyków w samym tylko Olkuszu, w kraju co roku marnują się setki ton leków, w tym część wypisywanych na receptę, których koszty refudacji pokrywa NFZ.Więcej: www.dziennikpolski.pl