Ograniczenia w stosowaniu antybiotyków utrudniają leczenie?

Pacjentom ostro ograniczono dostęp do refundowanych antybiotyków - twierdzą lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego.

Od 1 stycznia lekarz, zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej, może wystawić receptę na refundowany antybiotyk, tylko wówczas gdy jest pewny że ten konkretny lek ma posiada wskazania rejestracyjne do zwalczania bakterii, które wywołały infekcję u pacjenta.

Aby jednak uzyskać pewność, jaki szczep bakterii spowodował infekcję, trzeba wykonać antybiogram. Bez tej wiedzy lekarza pacjent powinien płacić za antybiotyk w pełnej odpłatności.

- Dopóki nie będę miał na biurku wyników, to za antybiotyk, którym się leczy, musi płacić sto procent jego ceny - mówi gazecie Metro należący do Porozumienia Zielonogórskiego lekarz internista z Radomia, Wojciech Pacholicki.

Jak podaje np. popularny augmentin ze zniżką kosztuje ok. 13 zł, a pełnopłatny ponad 20 zł. - Albo muszę szukać innego leku o szerszym zastosowaniu, który nie wymaga posiewu. To jednak może narazić chorego na wydłużenie terapii - dodaje.

Zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, pediatry i prezesa Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń", aż 90 proc. kuracji antybiotykowych w ciągu około pierwszych trzech dni leczenia jest oparta na przewidywaniu. A tyle trzeba oczekiwać na wynik posiewu.

- Pierwsze badanie pacjenta jest zazwyczaj empiryczne. Na diagnostykę laboratoryjną często nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Rozwiązaniem mogły by być szybkie testy tzw. POCT - point of care testing, robione w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak takie rozwiązanie nie jest u nas dostępne w ramach kontraktów placówek z NFZ - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

Ministerstwo zapewnia, że dostęp antybiotyków nie pogorszył się. Innego zdania są lekarze PZ, którzy podkreślają że taki sposób wprowadzenia ograniczeń jest niezgodny z aktualną wiedzą medyczną. Naraża pacjenta na dodatkowe wydatki, choć ubezpieczenie daje pacjentowi prawo do refundacji.

Czytaj też. Refundacja antybiotyków tylko wtedy, gdy stosowane są ściśle wedle wskazań producenta? 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH