Od września zmiany w programach lekowych m.in. leczenia białaczki i stwardnienia rozsianego W poniedziałek (28 sierpnia) wiceminister zdrowia Marcin Czech przedstawił listę refundacyjną. Fot./źródło: strona Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany w programach lekowych dot. choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego i białaczki limfocytowej zapowiedział w poniedziałek (28 sierpnia) wiceminister zdrowia Marcin Czech, przedstawiając listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od września.

- Naszym priorytetem przy tej liście refundacyjnej jest to, aby szanować nasz budżet, a więc postępować w sposób racjonalny, ekonomiczny. Drugim naszym celem jest to, żeby zmniejszyć dopłaty pacjentów i zwiększyć opcje terapeutyczne - powiedział Czech.

Ogółem na listę dopisano 89 leków (68 w ramach listy aptecznej, 11 w ramach katalogu chemioterapii oraz 10 w ramach programów lekowych).

Pacjenci mniej dopłacą do 366 produktów (od 123,45 zł do 1 gr), a więcej do 286 produktów (od 1 gr do 510,30 zł). Dla 516 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 539,36 zł do 1 gr), a wzrosną dla 148 produktów (od 1 gr do 90 gr).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji w nowym obwieszczeniu nie znajdą się 23 leki, które dotychczas były refundowane

Od września zmieni się opis programu w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, dzięki czemu możliwe będzie ponowne włączenie do leczenia adalimumabem lub infliksymabem dziecka, u którego wystąpiło zaostrzenie choroby już po zakończeniu leczenia.

- To jest odpowiedź na postulaty środowiska lekarskiego zajmującego się tymi dziećmi, a także stowarzyszeń pacjentów. Dzięki temu przy nagłym zaostrzeniu choroby Leśniowskiego-Crohna możliwe będzie szybkie, skuteczne ponowne sięgnięcie po leki - powiedział Czech.

Z kolei pacjenci od 12. roku życia w programie leczenia stwardnienia rozsianego będą mogli być leczeni fumaranem dimetylu, peginterferonem beta 1a oraz teryflunomidem. Od września możliwe będzie także leczenie pacjentek po zakończeniu ciąży, bez procedury ponownej kwalifikacji, w ramach programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego.

Refundacją ma być objęty lek Imbruvica w ramach nowego programu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. W ramach nowego programu refundowany będzie także lek Pixuvri stosowany w leczeniu chłoniaków złośliwych.

Z kolei w ramach już obowiązującego programu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, refundowany będzie lek Rixubis.

- Pamiętamy o tym, że w tym schorzeniu terapeutycznym wcześniejsza, bardziej skuteczna i bezpieczniejsza interwencja pomaga nam tych chorych prowadzić w ten sposób, że nie dochodzi do krwawień w stawach i chorzy mogą prowadzić normalne życie, normalnie funkcjonować - powiedział Czech.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH